Domácí

Babiš oficiálně ohlásil kandidaturu. Řekl, proč chce být prezidentem

Předsednictvo hnutí ANO v pondělí potvrdilo jméno svého kandidáta na prezidenta. Bude jím předseda hnutí a expremiér Andrej Babiš. Ten na pondělní tiskové konferenci řekl, proč chce na Pražský hrad.

Za hnutí ANO bude na Pražský hrad kandidovat Babiš. Předsednictvo to stvrdilo ve svém pondělním hlasování. "Ano, rozhodl jsem se kandidovat na prezidenta České republiky. Dnešní dopolední předsednictvo hnutí mou kandidaturu podpořilo," řekl Babiš v pondělí. Poděkoval také své manželce.

"Vím, že budu čelit přesilovce tří kandidátů pětikoalice, vím, že moji oponenti použijí cokoli, aby mě očernili, vím, že proti mě bude zase mediální štvanice," prohlásil. "Nevěřte tomu, že prezident republiky nic nezmůže, že je to jen role reprezentativní. Není," dodal. Připomněl jeho pravomoce, jako je například jmenování členů bankovní rady ČNB. Neočekává také, že by v blízké době padla vláda, takže momentálně nemá šanci stát se premiérem.

Související obsah

"Reálně hrozí, že příští prezident půjde na ruku vládě a to by nebylo dobře. Má totiž být pro všechny občany," uvedl Babiš. Je podle něj důležité si připomínat, co Češi dokázali a světu dali. "Lidé teď více než kdy jindy potřebují naději," dodal. 

Českým občanům chce nabídnout své zkušenosti z diplomacie, vysoké politiky i byznysu. "Dále vám můžu slíbit, že se nikdy nic nezmění na mé urputnosti, neústupnosti a pracovitosti," poznamenal. "Budu dál nezávislý na penězích a vlivu různých zájmových skupin," doplnil.

To, že se chce stát prezidentem, oznámil Babiš už v nedělních Televizních novinách. "Od momentu, kdy jsem vstoupil do politiky, mám jeden cíl. Aby se lidem žilo lépe. A když vidím, jak je vláda neakční a nepomáhá lidem, tak jsem se nakonec rozhodl kandidovat na post prezidenta České republiky," prohlásil v neděli večer.

Související obsah

Favoritem ale podle průzkumů Babiš v tuto chvíli není. Podle těch by vyhrál generál ve výslužbě Petr Pavel. Ve druhém kole by předsedu hnutí ANO mohla porazit například i bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová.

Všechny zajímavé články k prezidentským volbám 2023 včetně průzkumů voličských preferencí najdete zde na TN.cz.

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz