Zajímavosti

Oslava královny české hudby. Legendární zpěvačka Marta Kubišová slaví 80 let

Česká zpěvačka a několikanásobná vítězka ankety Zlatý slavík Marta Kubišová slaví. Interpretka hitů jako Modlitba pro Martu či Nechte zvony znít má v úterý už 80 let. Na toto krásné jubileum si pro vás redakce TN.cz připravila kvíz, v němž si můžete ověřit, jak dobře legendární zpěvačku znáte.

Poděbradské sklárny měly zvláštně pozitivní vliv na českou populární hudbu. Prošel jimi Waldemar Matuška a vzápětí si tam napravovala kádrový profil Marta Kubišová. Dáma, ze které se stala koncem 60. let královna naší pop music.

Pro Zlatého slavíka roku 1969 si však mohla dojít až o dvacet let později. Na tak dlouho z ní udělal tehdejší režim zapomenutou Popelku. 

Z Českých Budějovic se po válce vydala rodina Kubišových za tatínkem, který získal místo internisty v nemocnici v Městci Králové a v roce 1952 v poděbradských lázních. Marta bydlela na kraji krásného parku, chodila na gymnázium, na jízdárně se starala o koně a hlavně brnkala v kavárně Swiss na klavír a u toho si pozpěvovala. Všimli si jí tamní muzikanti a dali jí šanci.

Související obsah

​Medicína zůstala zakletá

Marta si o víkendech jako zpěvačka v kavárně v sousedním Nymburku vydělala přes 60 korun, ale brala to spíše jako zábavu. Jejím snem bylo studium medicíny. Nebyla ale z dělnické a "režimu se klanící" rodiny, a tak musela nejprve do výrobního procesu.

Když ani tři roky nestačily na studijní doporučení, vzdala se svých plánů a vyrazila do pardubického divadla Stop, kde uspěla v konkurzu. Tam potkala producenta a skladatele Bobana Ondráčka, za kterým pak putovala do Plzně.

​Tam ji objevil textař Jan Schneider a vytvořil v divadle Rokoko nové duo Helena Vondráčková & Marta Kubišová. Když přišel Václav Neckář, bylo na světě trio Golden Kids, které předběhlo dobu.

Na lyže už nedošlo

Trojice si podmanila publikum na festivalu Midem v Cannes a okouzlila Paříž. Věhlasný Polydor vydával desky Golden Kids, a to mnohem dříve, než se podobným směrem vydala švédská ABBA a další vokální soubory ovládající evropské hitparády.

Související obsah

Začátkem roku 1970 se chystalo velké turné k mistrovství světa v lyžování ve Vysokých Tatrách, ale začínající normalizace udělala tečku. Marta, která se nikdy netajila obdivem k dubčekovským změnám, se nehodila a podvržené erotické fotografie na dvacet let ukončily její pěveckou dráhu.

Prožila složité období, ale nikdy nesešla z cesty, a o to větší aplaus sklidila v listopadových dnech 1989, kdy pro ni poslal Václav Havel, aby z balkónu na Václaváku zazpívala hymnu. Brzy opět vyšly zakázané desky, Marta znovu koncertovala a v Divadle Ungelt prožila svůj umělecký vrchol. Stala se nejen symbolem doby, ale svým lidským přístupem i morální autoritou. 

Kubišová ztrácí chuť do života. Přeju si svatý pokoj, řekla (9/2022):

ts, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz