Zahraničí

Přestaňte, nebo uvidíte. Čína se odhodlala k výhrůžkám Západu

Přestaňte, nebo uvidíte. Čína se odhodlala k výhrůžkám Západu
Čínský ministr zahraničí Wang I | Zdroj: Profimedia

Opatrnému našlapování je evidentně konec, Čína se začíná učit, jak si v mezinárodních vztazích pořádně dupnout. A zkouší si to rovnou na Spojených státech amerických, kterým důrazně doporučila, aby přestaly vzestup nejlidnatější země světa potlačovat.

Nebrzděte a nepotlačujte nás, ani nevytvářejte zbytečné překážky v našich vztazích. To ve zkratce řekl čínský ministr zahraničí Wang I svému americkému protějšku Antony Blinkenovi při pondělním telefonickém rozhovoru.

Informovala o tom agentura Reuters. Zdá se tak, že Peking už se v diplomacii nehodlá držet zpátky a svoje zájmy bude prosazovat tvrdou rétorikou. Čína dosud ideologii v mezinárodních vztazích upozaďovala a do popředí kladla především ekonomický rozvoj.

Rozbušku mezi Washingtonem a Pekingem vyvolala srpnová návštěva šéfky americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu. Ten vláda pevninské Číny pokládá za svoje území. Z čínského pohledu tím USA narušily politiku jedné Číny, přestože oficiálně ji uznávají.

Související obsah

Blinken šéfovi čínské diplomacie řekl, že péče o vzájemné vztahy je zodpovědností obou zemí. V těch ekonomických bude Washington tvrdě hájit americké zájmy, prohlásila už v pátek ministryně obchodu Katherine Taiová, upozornil list Global Times. "Čekáme, jak změny v čínském vedení (před dvěma týdny proběhl 20. sjezd Komunistické strany Číny, který volil nové předsednictvo, pozn. red.) ovlivní ekonomické vztahy mezi zeměmi. Nadále v nich budeme prosazovat naše zájmy," vzkázala.

Americko-čínské vztahy ovlivňuje i válka na Ukrajině. Čína, která je strategickým partnerem Ruska, ji sice otevřeně nepodporuje, vystupuje ale proti západním protiruským sankcím. Podle amerických tajných služeb je navíc pravděpodobné, že Peking připravuje vlastní "speciální vojenskou operaci" a pokusí se ovládnout Tchaj-wan.

Čína si po světě zřizuje nelegální policejní stanice. Mají být i v Česku (10/2022):

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz