Domácí

SÚKL stahuje šarži Paralenu. Zkontrolujte si obaly kvůli riziku předávkování

SÚKL stahuje šarži Paralenu. Zkontrolujte si obaly kvůli riziku předávkování
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) informuje o stažení jedné šarže léčivého přípravku Paralen, 500 mg SUP 5. Důvodem je náhodný výskyt závady v jakosti. Čípky uvnitř krabičky sice obsahují léčivou látku o síle 500 miligramů, na blistru ale může být chybně uvedena síla léčivého přípravku pouze 100 miligramů. Pacienti mají léčivo chybné šarže vrátit do lékáren. Při nesprávném dávkování může dojít i k ohrožení zdraví.

"SÚKL informuje o stahování léčivého přípravku Paralen 500MG SUP 5 ve formě čípků z úrovně pacientů. K tomuto opatření přistoupil držitel rozhodnutí o registraci z důvodu předběžné opatrnosti a snížení potenciálního rizika ohrožení zdraví pacientů," uvedla v pondělí mluvčí ústavu Klára Brunclíková.

V krabičce (vnějším obalu), na které je uvedena síla léčivého přípravku 500 mg, se může nacházet vnitřní obal (blistr) s vytištěnou sílou léčivého přípravku 100 mg, avšak čípky s obsahem léčivé látky 500 mg.

"K případnému ohrožení zdraví může dojít při nesprávném dávkování, kdy by pacient užil čípek o síle léčivého přípravku 500 mg v domnění, že se jedná o čípek o síle 100 mg (tedy mohlo by dojít k pětinásobnému zvýšení dávky). Z tohoto důvodu je vždy důležité jakýkoliv léčivý přípravek uchovávat v původním obalu, nikoliv např. jen samostatný blistr," upozornila Brunclíková.

Související obsah

Stahování se týká pouze šarže číslo CLB01205. Načatá i dosud nepoužitá balení se závadou v jakosti lze vyměnit v jakékoliv lékárně, nejlépe však v té, ve které byl přípravek vydán, a to do 31. 12. 2022. Lékárny mohou pacientům vydat nové balení, nebo vrátit peníze. V tomto případě přitom není nutné předkládat účtenku.

Kdy vyhledat lékařskou pomoc?

Jedná se o náhodný výskyt závady v rámci uvedené šarže. Pokud je na blistru uvedena síla 100 mg, tak by měl pacient přestat léčivý přípravek užívat a vrátit jej do lékárny k likvidaci. Pokud užíval nebo užívá vyšší počet čípků, než je doporučeno v příbalovém letáku, nebo byl čípek podán dítěti do 12 let (s hmotností do 40 kg), musí přípravek ihned přestat užívat a neprodleně vyhledat lékaře.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz