Zahraničí

Rusko verbuje afghánská komanda vycvičená USA, tvrdí afghánští generálové

Rusko verbuje afghánská komanda vycvičená USA, tvrdí afghánští generálové
Zdroj: Profimedia

Ruská armáda údajně verbuje vojáky afghánských speciálních jednotek, kteří dříve bojovali po boku amerických vojáků proti Tálibánu, aby se účastnili konfliktu na Ukrajině. Podle agentury AP to tvrdí bývalí vysocí důstojníci afghánských ozbrojených sil.

Tři bývalí afghánští generálové řekli agentuře Associated Press, že Rusové chtějí přilákat tisíce příslušníků bývalých elitních afghánských komand do "cizinecké legie" pravidelným žoldem ve výši 1 500 dolarů měsíčně a zajištěním bezpečného útočiště pro ně a jejich rodiny, aby se vyhnuli deportaci domů, kde by je podle mnohých čekala smrt z rukou Tálibánu. Afghánští commandos totiž museli po loňském chaotickém stažení USA z Afghánistánu uprchnout do Íránu.

"Nechtějí jít bojovat - ale nemají na výběr," řekl generál Abdul Raof Arghandiwal, a dodal, že asi tucet elitních vojáků v Íránu, s nimiž si psal, se deportace obává nejvíce. "Ptají se mě: 'Dejte mi nějaké řešení. Co bychom měli dělat? Když se vrátíme do Afghánistánu, Tálibán nás zabije."

Související obsah

Arghandiwal dodal, že za náborem stojí ruská žoldnéřská jednotka Wagnerovci. Další generál, Hibatulláh Alízaj, jenž byl posledním velitelem afghánské armády před převzetím moci Tálibánem, uvedl, že Wagnerovcům pomáhá také bývalý velitel afghánských speciálních jednotek, který žil v Rusku a dobře ovládá tamní jazyk.

Kongres GOP ve své srpnové zprávě výslovně varuje před nebezpečím, že by afghánská komanda vycvičená americkými jednotkami Navy SEALs a armádními zelenými barety, mohla Islámskému státu, Íránu nebo Rusku vyzradit informace o americké válečné taktice, nebo za ně dokonce bojovat.

"Nedostali jsme tyto jednotlivce ven, jak jsme slíbili, a teď se to vrací domů," řekl Michael Mulroy, důstojník CIA ve výslužbě, který sloužil v Afghánistánu, a dodal, že příslušníci afghánských speciálních jednotek jsou vysoce kvalifikovaní a zuřiví bojovníci. "Upřímně řečeno je nechci vidět na žádném bojišti, ale už vůbec ne v boji proti Ukrajincům."

Že by se však Rusům podařilo přesvědčit mnoho afghánských commandos, aby se k nim přidali, se Mulroy nedomnívá. Většině z nich, které znal, šlo spíše o zajištění fungování demokracie v jejich zemi, než o status nájemných zabijáků.

Rusko plánuje jaderné cvičení. Není vyloučeno, že použije i balistické střely (10/2022):

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz