Zajímavosti

Vánoční trhy budou letos jiné. Někteří návštěvníci zažijí zklamání

Vánoční trhy budou letos jiné. Někteří návštěvníci zažijí zklamání
Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Vánoční trhy a obecně předsváteční atmosféra na mnoha náměstích letos budou vypadat kvůli energetické krizi jinak. Řada měst se rozhodla šetřit a odskáče to například vánoční osvětlení. A netýká se to jen Česka. Úspory se odrazí na fungování vánočních trhů také například v Německu nebo Rakousku, kam Češi rádi před svátky jezdí.

Nic neumí atmosféru blížících se Vánoc podtrhnout lépe než vyzdobená města a trhy na náměstích. Kvůli energetické krizi ale bude řada měst v předvánočním období zářit méně než v minulosti. Například vedení Olomouce už před několika týdny prozradilo, že zvažuje úspory na vánočních trzích. Jednou z variant je vypínání vánočního osvětlení na noc. Po takovém opatření sáhne také například Zlín.

To v Jihlavě se kvůli úsporám zřejmě rozzáří centrum až po setmění. Frýdek-Místek nebude pořádat tradiční ohňostroj a v Liberci se každý den o půlnoci zhasne vánoční strom. Ten bude navíc ozdoben úsporným LED nasvícením.

Související obsah

​Opava sáhne po výraznějších opatřeních. "Omezíme sváteční osvětlení města jen na historické centrum, které bude pouze do 22 hodin (v minulosti jelo celou noc, resp. strom i přes den)," sdělil mluvčí opavského magistrátu Roman Konečný. Město také místo dvou vánočních stromů bude mít pouze jeden a omezené bude také nasvícení budov.

Méně výzdoby bude také ve Žďáru nad Sázavou. "Vánoční osvětlení bude letos v menším rozsahu. Bílé vánoční vločky budou lemovat pouze hlavní tah městem od křižovatky u Conventu ke křižovatce u Komerční banky," prozradia mluvčí města Blanka Sobolová.

Dobrou zprávou je alespoň to, že města neplánují zrušit adventní trhy. Například v Českých Budějovicích ale oproti předchozím rokům budou o týden kratší –⁠ skončí 31. prosince. Některá města se rozhodla zrušit nebo omezit kluziště, která jsou v posledních letech tradiční součástí vánočních trhů. Třeba v Prostějově se bude bruslit pouze v prosinci, provoz tak bude kratší než v minulosti.

Trhy v Německu a Rakousku

A omezení se netýká jen našich měst. Kratší provoz čeká například i proslulé adventní trhy na vídeňském náměstí Rathausplatz. Jak upozorňuje rakouský deník Heute, letos budou kratší o týden. Startují 19. listopadu a potrvají do 26. prosince, loni přitom začaly už 12. listopadu.

Související obsah

​Není to navíc jediné omezení ve Vídni. Cílem města je snížit spotřebu elektřiny o více než 15 procent, vánoční osvětlení provázející trhy bude každý den svítit o hodinu méně a zapínat se bude až po setmění. Vídeňské ulice budou rozzářené od 18. listopadu do 8. ledna, ale pouze do 22 hodin. V minulosti to bylo do půlnoci. Méně bude před Vánocemi svítit i Salzburg, který kvůli energetické krizi přechází na úsporný režim.

Provoz trhů se chystá omezit i řada německých měst. Bielefeld je zkrátí o hodinu, Münster je bude mít pouze od pondělí do čtvrtka. Řezno zvažuje, že bude mít méně vánočních stromů a osvětlení bude vypínat v dřívějších hodinách, informoval deník Süddeutsche Zeitung.

V Postupimi nedaleko Berlína organizátor trhů zvažuje, že jejich provoz zkrátí rovněž o hodinu. "Pokud to město bude chtít, zavřeme ve 20 místo ve 21 hodin," řekl deníku Märkische Allgemeine organizátor Eberhard Heieck. Dobrou zprávou ale je, že Drážďany, Norimberk nebo Mnichov žádné významné změny neplánují.

Zájem o trhy klesá, města se snaží obchodníkům vyjít vstříc:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz