Zahraničí

Příběhy rodin ruských dezertérů: Děti nechápou, kam tátové odešli

Příběhy rodin ruských dezertérů: Děti nechápou, kam tátové odešli
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Od září, kdy Rusko vyhlásilo částečnou mobilizaci, uprchly ze země tisíce mužů do zahraničí. Rodiny, které po sobě mnohdy zanechali, ale trpí. Malé děti nechápou, kam jejich tátové odešli a mámy jsou na všechno samy.

Zářijové rozhodnutí Vladimira Putina o mobilizaci postavilo Rusy poprvé tváří v tvář válce. Podle The New York Times pociťovala téměř polovina z nich "úzkost, strach a hrůzu", spousta z nich byla naštvaná.

Mnoho ruských mužů se proto raději rozhodlo mobilizaci vyhnout. Někteří ale za sebou nechali nešťastné rodiny. Manželky jim s útěkem sice mnohdy pomohly, samy ale zůstaly v Rusku.

Teď se ale rozhodly jít s pravdou ven. Tři ženy, které pomohly vyhnout se svým manželům částečné mobilizaci, sdílely své příběhy s veřejností. Svěřily se německé televizní stanici Deutsche Welle.

Související obsah

​Jsem ráda, že nemáme děti

Teprve 25letá Darja žila s manželem Alexejem na jihovýchodním úpatí Uralu. Před vypuknutím války se o politiku příliš nezajímala, a to z jednoho prostého důvodu – nedokázala rozeznat, které informace jsou pravdivé a které nikoliv.

Na válku se snažila nemyslet, ale po vyhlášení mobilizace se její přístup změnil. Strach o manžela ji přiměl k rozhodnutí, že Alexej musí zemi opustit. Jelikož nevlastnil pas, rozhodli se, že odjede do Kazachstánu, kde cestovní doklad nepotřeboval.

Celé noci před jeho odjezdem nemohla Darja spát. Postarala se o všechny přípravy, našla pro manžela byt a zjistila, jaký je nejlepší hraniční přechod. Do Kazachstánu se pak Alexej dostal bez problému.

Mezitím Darja požádala o pas a k manželovi se chce připojit. "Nechci ani myslet na to, že já jsem tady a on je tam. Je to velmi těžké a smutné. Máme skvělý vztah, jsme spolu od roku 2017," řekla s tím, že vzhledem k aktuální situaci je ráda, že ještě nemají děti.

Související obsah

​Syn nechápe, kam jeho táta odešel

S dalším příběhem se svěřila 32letá Olga. O odchodu manžela rozhodli společně. Manželova rodina z rozhodnutí nebyla nadšená a jeho otec si myslel, že má jít do války.

"Arťom si sbalil tašku, o cestování toho ví hodně – vzal si batoh, spacák, teplé spodní prádlo, lékárničku a jídlo," vypráví Olga. Cesta do Kazachstánu mu trvala dva dny.

Ačkoliv spolu manželé komunikují před messenger, jejich čtyřletý syn nechápe, kam tatínek zmizel. "Náš syn zatím nechápe, kde je jeho táta. Když ho vidí ve videích, pláče a chce s ním pak mluvit," popisuje Olga těžkou situaci. "Chybí mu táta," dodává.

Související obsah

Ženy nemohou zastavit válku

Třetí ženou, která se rozhodla sdílet svůj příběh se světem, je 41letá Elena z Archangelska na severu Ruska. Kvůli mobilizaci se musela rozloučit s manželem i synem. Oba uprchli do Arménie.

Její syn byl v létě po skončení vojenské služby propuštěn z ruské armády a nastoupil na univerzitu. Elena věděla, že až přijde mobilizace, bude její syn mezi prvními.

Když začala válka, společnost, pro kterou Elenin manžel na dálku pracuje, se přestěhovala do arménského hlavního města Jerevanu. Bylo tedy jasné, kam zamíří, a tak se na hranice velmi brzy vydali. Navzdory odloučení se Elena cítí lépe. Ví, že její rodina je už v bezpečí.

Podle Eleny je tato válka hlavně vlastenecká. Ženy v Rusku jsou podle ní ohroženy méně než muži, ale mohou zaujmout jejich místo a ovlivnit politickou situaci. "Válku ale ženy zastavit nemohou," uzavírá.  

Rusové protestovali proti mobilizaci. Policie zatkla stovky lidí:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz