Ekonomika

Konec levných nákupů v Polsku? Tamní vláda zvažuje zásadní změnu

Konec levných nákupů v Polsku? Tamní vláda zvažuje zásadní změnu
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Polsko je pod velkým finančním tlakem a bude muset zřejmě omezit státní ochranu obyvatelstva před inflací. V tamní společnosti je aktuálně velkým tématem zrušení tzv. protiinflačního štítu, který v sobě zahrnuje například nižší DPH na energie nebo nulovou daň na potraviny. Podle ekonomů tak výrazně vzrostou ceny, což se dotkne i Čechů. Mnoho z nich si totiž zvyklo jezdit do Polska na levné nákupy.

Polského protiinflačního štítu ve velkém využívají Češi zejména z příhraničních oblastí, kteří k našim sousedům jezdí nakupovat potraviny, drogerii a další zboží. Nedávno se reportér TV Nova na vlastní oči přesvědčil, že se to opravdu vyplatí –⁠ některé výrobky byly i třikrát levnější než v obchodech v Česku (srovnání naleznete v článku ZDE).

To se může už brzy změnit. V Polsku se teď totiž hovoří o zrušení protiinflačního štítu, který je pro stát velmi nákladný. "Náklady za dva roky činí téměř 150 miliard zlotých (přes tři čtvrtě bilionu korun, pozn. red.)," řekl v pořadu TVN24 prezident Polského rozvojového fondu Pawel Borys.

Související obsah

​Vláda podle něj možná nebude mít na výběr a protiinflační štít nebude moci prodloužit. V takovém případě by opatření skončilo se začátkem příštího roku. "Příští rok bude nejnáročnější. Je nutné omezit výdaje a mít finanční disciplínu," prohlásil Borys.

Protiinflační štít zahrnuje například nulovou DPH na plyn nebo potraviny a snížení její úrovně u elektřiny a tepla na 5 % a u pohonných hmot na 8 %. Konec těchto opatření by se nevyhnutelně promítl do cen. S extra levnými nákupy v Polsku by tak byl konec.

Výrazné zdražení potravin

Podle ekonomky Markéty Šichtařové by zdražování bylo nejcitelnější u potravin. "Celkem určitě se dá očekávat výrazné zdražování. Potraviny by byly jedna z prvních nárazníkových oblastí, kde by se to projevilo. Určitě by to pocítili i Češi v pohraničních oblastech," řekla. Právě u potravin by podle ní byl růst cen ještě vyšší než o 6 %, což je podle člena polské Rady pro měnovou politiku Ludwika Koteckého očekávaný nárůst inflace do února bez inflačního štítu.

Související obsah

​"Nasčítaly by se další vlivy, jako jsou zastropované energie," vysvětlila Šichtařová. "V jiných oblastech by bylo zdražení zase nižší," dodala. Zrušení protiinflačního štítu by přesto podle ní mělo pozitivní vliv na polskou ekonomiku.

"Současná inflace má kořeny už v krizi v roce 2008. Kdyby se nepotlačovala, tak by tu dneska nebyla taková inflace, jaká tu je. Čím víc se ji snažíme krotit stropováním cen a dotacemi, tím víc prohlubujeme dlouhodobé nerovnováhy na finančních trzích," upozornila Šichtařová. Bez těchto regulací by podle ní inflace byla intenzivnější, odbyli bychom si ji ale rychle.

Rozhodnutí o konci protiinflačního štítu podle polského premiéra Mateusze Morawieckého padne v prosinci, píše Business Insider. I kdyby se ale podle něj sazby vrátily na původní hodnotu, nebyl by nárůst inflace tak znatelný. Na otázku, jak by to bylo s cenami potravin, které jsou díky nulové dani nižší, však odpovědět nedokázal.

Češi do Polska jezdí i pro léky, tamní ceny jsou výrazně nižší:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz