Ekonomika

Zeman vetoval státní rozpočet. Vadí mu příjmy nižší o desítky miliard

Prezident Miloš Zeman vetoval změny ve státním rozpočtu pro letošní rok, které v polovině října schválili zákonodárci. Podle hlavy státu by mohl mít víc příjmů, než vláda navrhla. Novelu tak vrátil Poslanecké sněmovně k dalšímu projednání. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) doufá, že koaliční poslanci veto přehlasují.

"Prezident republiky Miloš Zeman využil ve středu dne 2. listopadu 2022 své pravomoci stanovené v čl. 50 odst. 1 Ústavy České republiky a vrátil Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky zákon, kterým se mění zákon č. 57/2022 Sb., o státním rozpočtu České republiky na rok 2022," informoval ve čtvrtek Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

Rozpočtové změny, které v říjnu schválili zákonodárci, zvýšily schodek až na 375 miliard korun. Jeho součástí je třeba 38 miliard na pomoc s rostoucími cenami energií nebo sedm miliard na sociální výdaje.

Zeman veto zdůvodnil v dopise předsedkyni dolní komory Markétě Pekarové Adamové (TOP 09). "Důvodem mého veta je skutečnost, že příjmová stránka rozpočtu je nižší, než by mohla být, pokud by předložené novele zákona o státním rozpočtu na rok 2022 předcházela novela zákona o daních z příjmů," uvedl.

Související obsah

"Rozpočet tak vychází ze snížené daňové sazby u příjmů fyzických osob, čímž vzniká rozpočtový výpadek ve výši 90 miliard korun, to jest přibližně čtvrtina rozpočtového deficitu. Přitom se při zrušení superhrubé mzdy předpokládalo, že zmíněná daňová sazba bude vrácena na původní úroveň. Tento veřejný závazek předkladatel uvedl v odůvodnění k návrhu zákona, kterým se mění některé zákony v oblasti daní," dodal prezident.

"Andrej Babiš slíbil Miloši Zemanovi, že zrušení superhrubé mzdy bude platit jen na roky 2021 a 2022. Svůj slib nedodržel. Prezidentovo zdůvodnění veta by bylo validní až při vetování rozpočtu 2023. O skutečných důvodech veta novely rozpočtu 2022 můžeme jen spekulovat," reagoval šéf státní kasy Zbyněk Stanjura.

Prezidentův nesouhlas nepokládá ministr financí za velkou překážku. "Věřím, že se rychle domluvíme na jednání ve Sněmovně a prezidentské veto koaliční většinou přehlasujeme. Cílem je, aby novelizovaný rozpočet, který přináší desítky miliard korun navíc na pomoc s cenami energií, platil co nejdříve," dodal.

Související obsah

Novela letošního rozpočtu se setkala s hlasitou kritikou opozice. Poslanci hnutí ANO ani SPD pro ni ruce nezvedli. "Celá filozofie tvoření rozpočtu je špatná, kdybychom byli ve vládě my, vypadalo by to úplně jinak," prohlásila šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.

Opozice při jednání přišla s desítkami pozměňovacích návrhů, vládní většina je ale zablokovala.

Sněmovna schválila návrh rozpočtu na příští rok. Je válečný, řekl Fiala (10/2022):

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz