Zahraničí

Rusové už Putinovi nevěří. Nikdo si nemyslí, že mobilizace skutečně skončila

Rusové už Putinovi nevěří. Nikdo si nemyslí, že mobilizace skutečně skončila
Odvod ruských vojáků | Zdroj: Profimedia

Ruský prezident Vladimir Putin před nedávnem oznámil oficiální konec částečné mobilizace. Někteří Rusové se ale dále obávají o svůj život a Putinovi nevěří, že je nepošle bojovat na Ukrajinu. V Rusku se totiž prý nedodržují žádná pravidla.

Po prohlášení prezidenta Putina, kterým nařídil částečnou mobilizaci země, se z Ruska rozhodly uprchnout tisíce mužů. Ze strachu, že se mobilizační rozkaz bude týkat i jich, se mnozí snaží této hrozbě vyhnout.

Ministr obrany Sergej Šojgu nedávno mobilizaci ukončil. Do zbraně už byly naverbovány statisíce mužů, více jich údajně není potřeba. Konec mobilizace následně potvrdil i Putin. Rusové mu ale nevěří.

"Nevěřím tomu, co říkají," řekl pro nezávislý list The Moscow Times 27letý Nikita. Ten se před povolávacím rozkazem ukryl mimo Moskvu na chatě svých rodičů. Do hlavního města se vrátit nehodlá. Údajně proto, že nikdo nevěří, že mobilizace skutečně skončila.

Související obsah

​"Pravidla se tady prostě nedodržují," dodal. Není přitom jediným, kdo Rusku přestal věřit. Podle Nikitových slov je takových, co se dále ukrývají, víc. Skrývají se údajně na jiných adresách, vyhýbají se veřejným prostorům nebo kempují v odlehlých oblastech.

A strach je podle nich oprávněný. Několik ruských regionů údajně odvádí muže dále. Z toho důvodu se další muž, Adam, který promluvil pro server Mediazona, rozhodl pořídit stan a příslušné vybavení a přestěhovat se do lesa.

"Viděl jsem zprávy o mužích, kteří byli mobilizováni navzdory odkladům nebo výjimkám," říká Adam. Proti válce na Ukrajině údajně protestoval od samého začátku a za demonstrace byl několikrát pokutován a zatčen. 

Související obsah

Opustit svůj domov a vyhnout se tak mobilizaci mu připadalo jako dobrý plán hned po vyhlášení mobilizace. A to údajně z toho důvodu, že podle ruského práva se musí těm, kteří mají být odvedeni, předat povolávací rozkaz osobně.

Útěky Rusů, zejména ty přes hranice, potvrzuje i ​The Warsaw Institute. Sousední státy jako Kazachstán, Gruzie, Finsko a Arménie údajně zaznamenaly drastický nárůst ruských občanů pokoušejících se překročit hranici. 

Z Kremlu unikly přísně tajné zprávy. Putin trpí nevyléčitelnou chorobou:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz