Zahraničí

Očkování na covid i chřipku zároveň. Pfizer testuje novou vakcínu. ANKETA

Očkování na covid i chřipku zároveň. Pfizer testuje novou vakcínu. ANKETA
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Společnosti Pfizer as BioNTech zahájily testování nové vakcíny, která by měla očkované chránit jak před chřipkou, tak před covidem.

Novou kombinovanou vakcínu proti chřipce a zároveň i proti onemocnění covid-19 společně připravují společnosti Pfizer a BioNTech, které stály za vakcínou proti covidu-19 pojmenovanou Comirnaty. Cílem nové vakcíny je omezit rizika spojená s oběma respiračními chorobami. Informaci přinesla agentura AFP.

První fáze testování se podle Pfizeru zúčastní 180 dobrovolníků ze Spojených států. "Dokonce i se stávajícími vakcínami proti sezónní chřipce je zátěž tímto virem po celém světě velká a každý rok může za tisíce úmrtí a hospitalizací," říká vedoucí výzkumu Annaliesa Andersonová.

Související obsah

Například v České republice umírá podle Státního zdravotního ústavu v souvislosti s chřipkou ročně přibližně 1 500 lidí. Co se týče nemoci covid-19, na tu od začátku roku 2020 do začátku listopadu 2022 zemřelo podle údajů ministerstva zdravotnictví přes 40 tisíc lidí.

Ve Spojených státech, kde vakcína vzniká, panují v současné době obavy před takzvanou trojitou epidemií – chřipky, covidu a RSV viru, který způsobuje záněty dýchacích cest, zejména u dětí. Koncem října před touto hrozbou varoval poradce amerického prezidenta Ashish Jha. Informovala o tom americká televize CNBC.

Před vlnou chřipky a covidu varoval koncem října také český ministr zdravotnictví Vlastimil Válek:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz