Většina obyvatel Velké Británie považuje odchod z Evropské unie za chybu. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu veřejného mínění. Britové brexitu přisuzují špatnou ekonomickou situaci v zemi. Ale nové referendum zatím ani jedna z hlavních politických stran neplánuje.
Oslavy vystřídaly obavy. Podle nejnovějšího průzkumu 57 procent Britů považuje brexit za chybu. Jde tak o výrazný obrat oproti roku 2016, kdy v referendu většina hlasovala pro vystoupení. A někteří tenkrát výsledek přijali s očividným nadšením.
Po šesti letech ale pro Brity přišlo vystřízlivění. "Teď má Británie ekonomické těžkosti. Přichází kvůli brexitu o 40 miliard liber ročně. To je první věc, druhá je ta, že přišla o zaměstnance z Evropy. V řadě profesí najednou zoufale chybí lidé. Jednu dobu to byli řidiči kamionů, jednu dobu to byli lidi v obchodních domech," vysvětlil historik a ekonom Martin Kovář.
Podle Britské volební rady se začalo veřejné mínění klonit zpět k Evropě na podzim loňského roku, kdy v zemi chybělo až 100 tisíc řidičů kamionů. V současné době Brity nejvíc trápí špatná ekonomická situace země.
"Ekonomická situace v dnešní Británii je velmi komplikovaná z několika důvodu. Tím hlavním jsou chybějící peníze. Vysoká inflace je vůbec největším problémem současné Británie. A třetí je nejistota ohledně cen energií," řekl Kovář.
Ani jedna z hlavních politických stran zatím nemá v plánu požadovat nové referendum. Příští všeobecné volby se ve Spojeném království mají konat nejpozději v lednu 2025, do té doby se toho může ještě hodně změnit.