Domácí

Na fotce na občanku se smát nesmíte, rozhodl soud. Muži nepomohla ani víra

Na fotce na občanku se smát nesmíte, rozhodl soud. Muži nepomohla ani víra
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Kuriózní případ řešil Městský soud v Praze. Obrátil se na něj muž, kterému vadilo, že se na fotografii na občanském průkazu nemůže usmívat. Argumentoval tím, že je člen církve smíchu Ecclesia Risorum a jeho víra mu přikazuje se smát. Soud ale trvá na tom, že na dokladu je nutné mít neutrální výraz. Církev plánuje podat kasační stížnost.

Úsměv na občance není přípustný, tvrdí Městský soud v Praze. Rozhodl tak na konci října ve sporu mezi příslušníkem církve smíchu Ecclesia Risorum Tomášem P. a Magistrátem hlavního města Prahy, který zrušil platnost dokladu, na němž se Tomáš smál. Na rozsudek upozornil web Česká justice.

Podle Tomáše P. jsou neutrální výraz a zavřená ústa, jak na fotografii požaduje příslušná vyhláška, v rozporu s jeho náboženským vyznáním. Příslušník církve se totiž musí snažit šířit smích jakýmkoliv vhodným způsobem.

Související obsah

Zamítnutí usměvavé občanky tak podle Tomášova názoru porušilo jeho ústavní právo na svobodu vyznání, respektive náboženského přesvědčení, a to především tím, že v takovýchto "úředních příležitostech dochází k nepřirozenému potlačování smíchu".

Podle soudu se ale nemůžou příslušníci této církve na svých občanských průkazech usmívat, protože o výjimku mohou žádat pouze příslušníci registrované církve či náboženské společnosti, a to jen ve smyslu pokrývky hlavy z náboženských důvodů.

Ecclesia Risorum ale registrovanou církví není. Ministerstvo kultury ji řadí mezi církve a náboženské společností, které nebyly registrovány podle zákona č. 3/2002 Sb., podobně jako Pivní církev, Konopnou církev nebo Protestantskou církev Svaté korony.

Související obsah

Soud dále připomněl, že fotografie je součástí biometrických údajů na občanském průkazu. Ty v rámci zvýšení bezpečnosti a zjednodušení cestování pro občany Evropské unie na těchto dokladech totožnosti vyžaduje nařízení Evropského parlamentu a Rady EU.

Soudci však v závěru rozsudku uznali, "že jisté odlehčení ve veřejném prostoru by samozřejmě nemuselo být na škodu věci" a že "zamračené výrazy na fotografiích na osobních dokladech působí značně pesimistickým dojmem". Dodali ale, že vzhledem k evropskému nařízení nepůjde povinnost neutrálního výrazu jen tak lehce zrušit.

Podle vrchního smíška církve smíchu Patrika Procházky se ale Ecclesia Risorum nehodlá s tímto výsledkem smířit. "Podali jsme kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu proti rozhodnutí, v němž Městský soud potvrdil rozhodnutí ministerstva kultury, že Ecclesia Risorum nesplňuje definici církve a náboženské společnosti," řekl Procházka TN.cz.

Pokud by se církvi smíchu podařilo získat status státem uznané církve, mohlo by to podle Procházky ovlivnit i případná další rozhodnutí, včetně tohoto případu.

Dva mladí faráři se stali youtubery. Jak se na to dívá církev?

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz