Domácí

Zoufalá situace v Rokytnici. Obyvatelům zastavili dodávky tepla

Zoufalá situace v Rokytnici. Obyvatelům zastavili dodávky tepla
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

V Rokytnici v Orlických horách se opakuje situace z léta. Dodavatel tepelné energie přerušil dodávky a stovky domácností se tak ocitly bez tepla a teplé vody. Tentokrát však obyvatelé těžké situaci čelí při podstatně nižších teplotách. Důvodem přerušení jsou spory mezi dodavatelem a vedením města ohledně cenové nabídky.

V Rokytnici v Orlických horách mají teploty v ranních hodinách klesat téměř k nule, stovky tamních obyvatel si ale nezatopí, ani se neohřejí v horké vodě. Dodavatel tepla, kterým je společnosti Ekoenergy Moravia, totiž v sobotních ranních hodinách v obci přerušil dodávky. Důvodem mají být problematická jednání s vedením města.

Redakci TN.cz pan Koch, který je v čele společnosti, potvrdil, že došlo k přerušení dodávek. Tato situace podle něj měla nastat už v říjnu, kdy ještě staré vedení obce firmě vypovědělo smlouvu. "Už jsme tedy dávno neměli topit od 7. října. Čekali jsme, až bude nové vedení města, abychom se s ním nějakým způsobem dohodli, aby lidé pořád měli teplo," prozradil ředitel společnosti.

Související obsah

​Strany se ale dosud nedohodly. Předmětem sporu je cena. Nabídku města společnost podle Kocha není schopna akceptovat kvůli drahým energiím. Jakou cenu by si firma představovala a jaká byla protinabídka města, Koch odmítl specifikovat. Některým podmínkám města podle něj firma ustoupila. "Nemůžeme ale topit, abychom na tom prodělávali, abychom dopláceli na palivo," řekl.

V oznámení, které obdrželi obyvatelé Rokytnice, firma píše, že dodávky jsou přerušeny do doby, než bude celá záležitost vyřešena u soudu. Koch ale vysvětlil, že je stále ochotný o věci jednat mimosoudně. "To ale musí být v řádu dnů. Nejde topit bez smlouvy," zdůraznil.

Bez tepla jsou stovky domácností

Přerušení dodávek postihlo více než než 50 % Rokytnice v Orlických horách. Týká se to obyvatel na sídlištích, v rodinných domech, ale také místní základní školy nebo domova pro seniory. V něm sice mají záložní zdroje, bojlery ale podle reportéra TV Nova nestihli nahřát a v sobotu tak klienti musí přečkat bez teplé vody.

Starosta obce Lukáš Michalec (Sdružení pro Rokytnici) podle informací televize Nova situaci celý den řeší. Jedná s hejtmanem Královéhradeckého kraje Martinem Červíčkem (ODS), europoslancem Tomášem Zdechovským (KDU-ČSL) i jednotlivými SVJ.

Související obsah

Před několika dny Michalec obyvatele ujistil, že město s dodavatelem jedná, aby byly dodávky tepla řádně zajištěny. "Diktát protistrany, kterým je řešení výhradně ve prospěch dodavatele, odmítáme. Pevně věříme, že jednání povedou k vytyčenému cíli, tedy v zákonném formátu zajistit dodávky tepla a teplé vody za cenu příznivou pro odběratele," stojí ve vyjádření na stránkách obce.

​Jednání ale nakonec vedla k přerušení dodávek. Bývalý hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán, který je opozičním zastupitelem Rokytnice, situaci novému vedení vytknul. "Nově zvolené vedení občanům 31. 10. sdělilo, že zásobení je zajištěno. V pátek 4. 11. je situace zcela jiná. Odešleme starostovi Michalcovi žádost o okamžité svolání zastupitelstva města v takových prostorách, aby se ho mohli zúčastnit občané města," napsal na facebook.

Situace, která nyní nastala v Rokytnici v Orlických horách, se opakuje. Dodavatel přerušil dodávky už v srpnu, a to na téměř dva dny. I tehdy to bylo důsledkem sporu ohledně ceny.

Více informací si připomeňte v reportáži:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz