Naše Česko

Medvěd na Konopišti je deprimovaný, tvrdí aktivisté. Má mít víc hraček

Podle aktivistů ze skupiny OBRAZ jsou na zámku Konopiště týrána zvířata. Obětí má být šestnáctiletý medvěd Jirka, který má nevyhovující výběh a kvůli tomu na něj doléhá stres a prý i nechuť k životu. Vedení zámku ale jakékoliv špatné zacházení se zvířetem odmítá.

Turistů má zřejmě plné zuby i medvěd Jirka z Konopiště. Podle záběrů, které pořídili ochránci zvířat, se neustále ošívá a chodí sem a tam. Právě proto mají aktivisté strach o jeho duševní pohodu.

"Je vidět, že projevuje typické stereotypní chování, kdy opakovaně hází hlavou, přechází dokola z místa na místo. To zvíře není v pohodě," vysvětlila aktivistka Tereza Trejtnarová.

Související obsah

Podle ochránců by vše vyřešilo zvětšení výběhu. Ve volné přírodě je tento druh huňáče zvyklý žít na čtyřech stech kilometrech čtverečních. Jeho výběh, ve kterém se zabydlel v roce 2011, má ale jen 256 metrů čtverečních.

Národní památkový ústav, pod který zámek Konopiště spadá, ale týrání Jirky odmítá. Medvěda naposledy viděl veterinář letos v červenci. "Zvíře bylo v době kontroly shledáno v dobrém výživovém a zdravotním stavu bez klinických příznaků onemocnění. Medvěd Jiří má již na první pohled zdravou hustou a lesklou srst a dobrou konstituci," řekl mluvčí Národního památkového ústavu Tomáš Pospíšil.

Související obsah

Jirka má ve výběhu pouze dvě hračky, kdyby jich bylo více, nemuselo by to být vůbec na škodu, říkají odborníci. Jirka by s nimi skotačil a ještě by mu to zvedlo náladu.

"Myslím, že je o něj dobře postaráno, je tam krásné prostředí a výběh má docela velký," zhodnotil chovatel medvědů Jan Černý. Jiří je zřejmě poslední medvěd na Konopišti, s chovem dalších už vedení zámku nepočítá. 

Podívejte se na video o medvědech na Slovensku:

eska, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz