Domácí

Změna ve zdravotnictví? Válek chce, aby si lidé mohli připlácet za nadstandard

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) opět otevřel debatu o možnosti připlatit si za nadstandardní péči. Chce tak do zdravotnictví dostat víc peněz. Vládní koaliční partneři by prý jeho návrh podpořili. Opozice ho ale okamžitě zkritizovala a za naprosto asociální ho označují zdravotnické odbory.

Možnost výběru vakcín, plastové sádry a fixace nebo pokoj s balkónem, křeslem či vlastním záchodem. I tak by se mohla změnit péče o pacienty, alespoň podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka.

"Chtěl bych zákon vrátit do hry. Ve chvíli, kdy řekneme, že jsou nadstandardy, říkáme, že prostě budou dvě skupiny kvality péče. Pokud v současnosti stát tvrdí, že bezdomovec má stejnou péči jako miliardář, je to absurdní," tvrdí Válek.

"To, o čem mluvil profesor Válek, je doplňkové připojištění. My jsme se zavázali v programovém prohlášení, že budeme o této situaci diskutovat," vyjádřil se poslanec koaliční KDU-ČSL Tom Philipp.

Související obsah

​Připlácení za nadstandardní péči by mohlo v budoucnu podle některých odborníků vyřešit problém financování zdravotnictví. To se totiž může dostat do problému, pokud vzroste nezaměstnanost. "Poklesnou výběry pojistného. Systém v tuto chvíli bude čelit poměrně velkým nárokům na navýšení mezd z hlediska inflace, je tady taky energetická krize. To znamená, že tyto všechny vstupy systém zdraží," varuje exministr zdravotnictví Roman Prymula.

​S dvojí péčí o pacienty ale nesouhlasí odbory ani opozice. "Dělit pacienty na dvě kategorie lidí je prostě nesprávné. V České republice, ale i v Evropě funguje zdravotní péče pro všechny občany a není možné říkat, že tady vytvoříme dvojí typ," argumentuje předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníková.

"Výsledkem bude pouze to, že to uškodí zdravotní péči," myslí si místopředseda Poslanecké sněmovny Karel Havlíček (ANO).

Nadstandardy zrušil Ústavní soud v roce 2013. Důvodem bylo mimo jiné to, že nebyly uvedené přímo v zákoně, ale pouze popsány ve vyhlášce k zákonu

sei, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz