Domácí

V Rokytnici jsou bez tepla stovky lidí. Mám doma 14 stupňů, říká obyvatelka

Stovky lidí v Rokytnici v Orlických Horách se cítí jako rukojmí. Dodavatel tepla jim totiž letos už podruhé přerušil dodávky tepla a teplé vody. Jako důvod uvádí, že vinou drahých pelet je v mínusu a po městě teď požaduje ztrátu doplatit.

Paní Rückelová bydlí stejně jako stovky dalších lidí na sídlišti, kde se letos už podruhé objevil leták s tím, že je jim přerušená dodávka tepla a teplé vody. "Včera (v sobotu, pozn. red.) jsem tady měla 14 stupňů. A to je venku ještě teplo, za chvíli bude zima a jestli to nezapnou, ... Já se tomu teď směju, ale je to nepředstavitelné," svěřila se paní Rückelová.

Místní lidé se pomáhají zahřát, jak jen mohou. "Svetr a tlustý ponožky, ty mám ještě teď," ukázala televizi Nova jedna z obyvatelek Rokytnice. "Dcera mi přivezla přímotop," prozradila další žena. "Nepřitápíme si ničím, protože momentálně doma nic nemáme," posteskl si jeden z místných.

Sídliště U Nádraží, Dolní sídliště, Stříbrný vrch včetně pečovatelského domu a také místní škola. Více než půlka Rokytnice v Orlických horách je od sobotního rána bez tepla a teplé vody.

Související obsah

​Týká se to i domova se zvláštním režimem pro klienty se zdravotním postižením. "Už se to letos stalo jednou, tak jsme nechali bojlery předělat na kombi, teď se to hodí. Od ostatních okolních zařízení jsme si půjčili přímotopy," uvedla ředitelka Domova Na Stříbrném vrchu Eva Fremuthová.

"Máme ohroženo asi 50 klientů v domově a budeme to muset řešit případně přestěhováním, pokud se nenajde dohoda," vyjádřil se hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček (ODS). Problém se táhne už téměř rok.

Dodavatel tepla, firma Ekoenergy Moravia, je vinou zdražení pelet ve ztrátě a požaduje, aby ji kompenzovalo město. "My jsme chtěli jen zaplatit vícenáklady na nákup paliva. Nemůžeme topit, abychom na tom prodělávali, abychom dopláceli na palivo," argumentují manželé Kochovi, kteří jsou majiteli společnosti.

Související obsah

​Vedení města už několik měsíců platilo o 30 procent více, než podle smlouvy mělo, přesto to dodavateli nestačí a chce doplatit veškerou ztrátu od doby, kdy pelety začaly zdražovat. "Je to asi půl milionu. My nemáme zákonnou možnost, jak to platit celé, byť dodavatele chápeme, ale prostě to nejde," tvrdí starosta Rokytnice v Orlických horách Luboš Michalec (Sdružení pro Rokytnici).

Od začátku října město dokonce pelety samo nakupovalo a nakonec smlouvu dodavateli vypovědělo. "Nejde topit bez smlouvy. Nedej bože, kdyby se tam něco stalo, například bouchl kotel nebo tlaková nádoba a někoho to zranilo, tak my za to budeme popotahováni, že topíme bez smlouvy," zlobí se dodavatel tepla Luděk Koch.

Město deklaruje, že nemá problém za rozumných a zákonných podmínek smlouvu obnovit. Do té doby to ve stovkách bytů bude zřejmě nejen na jeden svetr.

sei, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz