Domácí

Spoustě Čechů chybí důležitý vitamín. Vede to k řadě nemocí

Spoustě Čechů chybí důležitý vitamín. Vede to k řadě nemocí
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Spoustě nemocí a zdravotním problémům se dá snadno předejít vyváženou a zdravou stravou. Češi v tomto ohledu mají spoustu mezer. Některých vitamínů totiž konzumují málo, což vede ke vzniku řady nemocí.

Vitamíny jsou pro lidské tělo velmi důležité, a je proto potřeba si hlídat jejich příjem. Hned každý sedmý Čech má například podle odborníků nedostatek vitamínu D. Spousta lidí přitom vůbec netuší, že jim tento vitamín chybí. Jeho nedostatek se totiž dlouho neprojevuje, varují odborníci.

O nedostatečné hladině se tak lidé dozví často až ve chvíli, kdy jim způsobí zdravotní komplikace. "Nedostatek vitamínu D většinou odhalíme u starších lidí, trápí ale bezesporu i mladší generaci. Na naší klinice jsme prováděli zkušební měření mezi personálem a mnoha mladým kolegům vyšla velmi nízká hodnota," popisuje prof. MUDr. Eliška Sovová z Kliniky tělovýchovného lékařství a kardiovaskulární rehabilitace FN a LF Olomouc.

Podle ní za nedostatek vitamínu může mimo jiné moderní styl života. Vitamín D je totiž nejlépe vstřebáván kůží, a to pod určitým úhlem, kterého sluneční paprsky v Česku dosahují především v létě. "Lidé ale často na slunce vůbec nechodí. Do práce jedou autem, přes den sedí v kanceláři a domů se vrací až večer. Nemají tak šanci si hodnotu vitamínu ‘dobít‘. Vstřebávání vitamínu D zhoršují i opalovací krémy, které chrání proti škodlivému záření, ale současně částečně blokují pozitivní sluneční vlivy, jako je právě tvorba vitamínu D. Samozřejmě nedoporučuji, aby lidé chodili bez ochrany za pravého poledne na slunce, ale zcela se mu vyhýbat také není prospěšné," říká lékařka.

Související obsah

​Kromě pobytu na slunci lze menší množství vitamínu D získat také z potravin. Nejvhodnější jsou podle odborníků tučné ryby, vajíčka nebo mléčné výrobky. "Strava je sice menším zdrojem než sluneční záření, nicméně oba zdroje jsou pro nás nejlepší, protože jsou přirozené. Pokud ale tyto zdroje nemáme, lze ‘déčko‘ do těla dodat ve formě tablet. Vzhledem k počtu lidí s deficitem vitamínu D by měly dorovnání hladiny zvážit zejména rizikové osoby, tedy lidé starší 65 let, obézní, diabetici, těhotné ženy a lidé s nemocnými játry nebo ledvinami, a to hlavně v zimním období," upozorňuje Sovová. 

Vliv na spoustu nemocí

Nedostatek vitamínu D má vliv na vznik řady onemocnění. Jednou z typických nemocí, kterou má nedostatek vitamínu D na svědomí, je osteoporóza. Spojován ale bývá také se srdečními potížemi, depresemi nebo rakovinou.

S příchodem chladnějšího počasí je vitamín D ještě o něco důležitější, protože lidem s nedostatkem vitamínu D hrozí, že snadněji chytí covid-19 nebo další respirační nemoci. "Je dokázáno, že nedostatek vitamínu D přímo ovlivňuje náš imunitní systém a dělá jej zranitelnějším vůči okolním vlivům. Lidé s jeho deficitem jsou náchylnější k infekčním nemocem, jako je covid nebo chřipka. Studie opakovaně prokázaly, že lidé nakažení covidem, kterým zároveň chyběl vitamín D, byli častěji hospitalizovaní na jednotkách intenzivní péče a také na nemoc více umírali," vysvětluje lékařka.

Důležitý je také vitamín C. Podívejte se, v čem je jeho kouzlo:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz