Domácí

Situace v Rokytnici se zhoršuje. Kvůli zimě má škola obří problémy

Rokytnice v Orlických horách zůstává i v pondělí bez tepla. Jeho dodavatel tvrdí, že kvůli drahému topivu je v minusu, a tak postupně prochládá i tamní základní škola. Rodiče během dne přivezou přímotopy a děti dostaly horký čaj.

Orlické hory se ráno probudily do chladného podzimního rána. V Rokytnici byly pouhé tři stupně Celsia a učitelé začali den měřením teploty i ve třídách.

Teploměry ukázaly sotva 20 stupňů Celsia, což není optimální teplota k učení. Žáci tak mají k dispozici teplý čaj, učitelé rozhodli, že se děti budou hýbat i během výuky, a to i když půjde třeba o matematiku. Řediteli školy, kde se učí zhruba 200 žáků, už volali i rodiče. Ti se nabídli, že přivezou přímotopy.

Pokud teplota po tři dny klesne pod 20 stupňů, škola bude muset přijmout další opatření a uzpůsobit výuku. To by třeba znamenalo, že děti by trávily více času mimo budovu školy, mohlo by jít například o exkurze. Mohlo by ale dojít i na distanční výuku.

Související obsah

Sídliště U Nádraží, Dolní Sídliště, Stříbrný vrch, to jsou místa bez teplé vody. Odhadem je to půl Rokytnice a do ní se bohužel počítá i dům s pečovatelskou službou. Ten je bez tepla a vytápět musí přímotopy.

Problém se už táhne téměř rok. Dodavatel tepla, společnost Ekoenergy Moravia, je kvůli zdražení pelet ve ztrátě. A požaduje, aby ji kompenzovalo město. Radnice už platila několik měsíců o 30 procent víc, než podle smlouvy měla, přesto to prý dodavateli nestačí. Město prý nemá zákonnou možnost, jak platit náklady celé.

Kvůli problémům má v pondělí jednat tamní zastupitelstvo. "Dnes, v pondělí 7. 11. 2022, v brzkých ranních hodinách na Městském úřadě Rokytnice v Orlických horách proběhlo jednání zástupců města s hejtmanem Královéhradeckého kraje, tedy s Martinem Červíčkem, za účelem řešení krizové situace způsobené přerušením dodávek tepla," oznámila navíc v pondělí tamní radnice.

V Rokytnici jsou bez tepla stovky lidí:

kdu, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz