Zahraničí

Číně dochází trpělivost. Už s tím přestaňte, vzkazuje na Západ

Číně dochází trpělivost. Už s tím přestaňte, vzkazuje na Západ
Čínský prezident Si Ťin-pching | Zdroj: Profimedia

Napětí mezi Čínou a Západem kvůli Tchaj-wanu narůstá. Tento týden na ostrov zamíří britský ministr pro mezinárodní obchod Greg Hands. A reakce Pekingu je nesmířlivá, přestože ministrovo letadlo ještě nevzlétlo.

Britský ministr pro mezinárodní obchod Greg Hands tento týden navštíví Tchaj-wan, v plánu má jednání s jeho prezidentkou Cchaj Jing-wen mezi čtyřma očima. Oznámila to Handsova kancelář, konkrétní datum ale zatím neuvedla, píše agentura Reuters.

Po srpnové cestě předsedkyně amerického parlamentu Nancy Pelosiové, která rozzuřila Peking, půjde už o druhé letošní setkání vysoce postaveného západního politika s tchajwanskými protějšky. 

Čína považuje ostrov za nedílnou součást svého území a Handsův záměr komunistickou vládu zneklidnil, upozornil portál Outlook. "Na světě existuje jenom jedna Čína a Tchaj-wan je nezcizitelnou součástí čínského území," reagoval mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien. 

Související obsah

Podle něj je respektování politiky jedné Číny základním kamenem britsko-čínských vztahů. "Čína odmítá, aby jakákoliv země s Tchaj-wanem navazovala diplomatické styky nebo jinou spolupráci na oficiální úrovni," pokračoval.

Když do Tchaj-peje před třemi měsíci dorazila Pelosiová, Peking spustil rozsáhlé vojenské manévry v těsné blízkosti výsostných vod Tchaj-wanu. Někteří propagandisté dokonce na sociálních sítích vyzývali k sestřelení jejího letadla.

Letos podle Washingtonu narostlo riziko, že Čína ostrov násilně anektuje. Údajně by se tak mohlo stát ještě do konce roku. To ale Peking ústy svého velvyslance ve Spojených státech odmítl, připomněl list South China Morning Post.

Související obsah

Velká Británie obchoduje s Tchaj-wanem už od roku 1991 a ekonomické schůzky se uskutečňují každoročně. V posledních dvou letech proběhly kvůli covidové pandemii formou videokonference. 

Hands má k Tchaj-wanu vřelý vztah. "Poprvé jsem Tchaj-wan navštívil před 31 lety v roce 1991 a bylo fantastické vidět růst této dynamické, živé ekonomiky. Jsem nadšený, že jsem prvním ministrem pro mezinárodní obchod, který tam po pandemii zavítá," řekl Hands.

Mnozí politologové předpokládají, že celý kabinet nového britského premiéra Rishiho Sunaka bude k pevninské Číně zastávat tvrdší postoj. To by však Peking mohlo vyburcovat k ráznějším odpovědím na všechna politická rozhodnutí, jež bude vnímat jako popření politiky jedné Číny.

Tchaj-wan v létě simuloval obranu proti čínskému útoku (8/2022):

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz