Zajímavosti

Bylo to jinak. Nový objev přepisuje příběh slavné mumie

Bylo to jinak. Nový objev přepisuje příběh slavné mumie
Otzi mumie | Zdroj: profimedia.cz

Před více než 30 lety byla objevena jedna z nejslavnějších mumií světa. Ötzi neboli ledový muž vědce okamžitě naprosto fascinoval, protože byl i po 5300 letech ve výborném stavu. Nyní ale přišli na to, že v jednom se u něj od začátku mýlili.

Více než 30 let po objevení nejslavnějšího ledového muže Ötziho bude muset být jeho příběh zřejmě přepsán. Původně se totiž předpokládalo, že 5300 let staré tělo bylo bezprostředně po smrti trvale pohřbeno pod ledem. Nyní se ale tým archeologů a glaciologů (vědců, zabývající se studiem ledovců - pozn. red.) v článku publikovaném v časopise The Holocene domnívá, že muž ve skutečnosti zemřel někdy jindy, píše rakouský deník Krone.

Poté, co německý pár objevil 19. září 1991 v rokli ve výšce 3210 metrů nad mořem v oblasti Tisenjoch (Ötztalské Alpy) mrtvolu, bylo brzy jasné, že jde o senzační nález. Šlo o 5300 let starou ledovou mumii, jejíž extrémně dobrý stav byl způsoben kombinací různých okolností. 

Rakouský archeolog Konrad Spindler tehdy předpokládal, že Ötzi na podzim uprchl do průsmyku s vybavením poškozeným v boji a následně umrzl v nezasněžené rokli, kde byly nalezeny jeho ostatky. Tělo a související nálezy pak byly rychle pokryty ledem.

Související obsah

​Tým archeologů a glaciologů z Norska, Švýcarska a Rakouska nyní ve své práci tvrdí, že původní vysvětlení toho, jak se Ötzi zachoval, je chybné. Opírají se přitom o poznatky, které získali v průběhu posledních desetiletí při průzkumu jiných ledovcových archeologických nalezišť, i o dřívější průzkumy skupiny nálezů.

Zemřel jindy

Podle vědců totiž Ötzi zemřel brzy na jaře nebo v létě. "Jeho tělo pravděpodobně odpočívalo ve sněhu nebo na sněhu z jara nebo začátku léta," píší vědci v článku. Po nějaké době sníh a led roztál a tělo a většina jeho věcí sklouzla do rokle pod ním, kde bylo tělo nakonec objeveno.

"Nyní lépe rozumíme tomu, jak vysokohorská ledová pole ovlivňují archeologická naleziště a nálezy," uvedla Andrea Fischerová z Institutu pro mezioborový výzkum hor Rakouské akademie věd. Na rozdíl od původních předpokladů není pro zachování ledových mumií nutné náhlé ochlazení klimatu. Vědci proto odhadují, že šance na další podobné nálezy budou lepší.

"Známe mnoho míst se starým ledem, a proto můžeme lépe monitorovat potenciální místa," dodala vědkyně. A právě tento starý led v příštích 10 až 20 letech roztaje. Vědci se proto těší na nové objevy.

S Ötzim je spojena řada legend. Podívejte se na reportáž:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz