Domácí

S nízkým tarifem můžete výrazně ušetřit na elektřině. Není ale pro všechny

S nízkým tarifem můžete výrazně ušetřit na elektřině. Není ale pro všechny
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

S rostoucími cenami energií lidé hledají různé způsoby, jak ušetřit. Jednou z hojně využívaných možností je i tzv. nízký tarif, který byl ještě donedávna známý pod pojmem noční proud. Díky tomu mohou zákazníci několik hodin denně odebírat elektřinu za nižší částky. Ne každý má ale na tuto výhodu nárok.

V souvislosti s rostoucími cenami energií se čím dál častěji skloňuje i pojem "nízký tarif". Mezi lidmi je hojně využívaný, řada Čechů má však stále zmatek v tom, jestli ho vůbec mají, a pokud ano, jak si mohou výhodnější ceny zajistit.

K čemu je nízký tarif dobrý?

Nízkému tarifu se dříve říkalo noční proud, protože fungoval typicky v nočních hodinách. Zákazníkům umožňoval odebírat elektřinu za nižší částky ve chvílích, kdy celkový odběr energií nebyl tak vysoký. Nyní už mohou levnější proud získávat domácnosti i přes den, pojmenování výhodné sazby se proto změnilo.

Levnější elektřinu mohou získat odběratelé s tzv. dvoutarifní sazbou, která umožnuje střídání intervalů nízkého a vysokého tarifu. Záleží přitom, k čemu elektřinu v domácnosti využíváte

Související obsah

Kdo má na nízký tarif nárok?

Obecně platí, že v případě, kdy odběratelé využívají elektřinu pro svícení, vaření a napájení běžných elektrospotřebičů (pračka, myčka, lednička), získávají elektřinu pouze ve vysokém tarifu, která je stejná po celý den. "V případě, kdy odběratelé využívají elektřinu i pro ohřev vody či vytápění, mají nárok na dvoutarifní sazbu," upřesnila ředitelka spotřebitelské organizace dTest Eduarda Hekšová.

Podmínky pro dvoutarifní sazby stanovují distributoři elektřiny. "Nárok na nízký tarif máte v případě, že vlastníte jedno z těchto zařízení: bojler, elektrické topení (například elektrokotel, podlahová vytápění, přímotop), tepelné čerpadlo k vytápění domácnosti, elektromobil, akumulační nebo hybridní vytápění," vyjmenovala své podmínky například společnost ČEZ.

Související obsah

Kdy mohu nízký tarif využít?

Nízký tarif může fungovat 8 až 22 hodin za den (pro nově uzavřené smlouvy je toto rozmezí omezeno na maximálně 20 hodin za den z důvodu úprav distribučních sazeb). "Zákazníci společnosti E.ON mohou nízký tarif využívat osm hodin, pokud mají například elektrický ohřev vody, a po celých 22 hodin ho mají k dispozici například při využívání tepelného čerpadla," vysvětlil redakci TN.cz už v září mluvčí společnosti Roman Šperňák.

Podle mluvčího Karla Hanzelky ze společnosti PRE zpravidla platí, že nízký tarif je spínán v časech menšího zatížení sítě. "Odtud dřívější název noční proud. Ale třeba i v určitých časech přes den, kdy jsou lidé v práci a ve škole a není odběrová špička," nastínil.

Jak nízký tarif získám?

Nízký tarif se automaticky přepíná přes tzv. HDO (hromadné dálkové ovládání), a to podle časů spínání, které se napříč republikou liší. "Každý region má dobu platnosti nízkého tarifu jinou," upozornila Hekšová. "Vždy je nutné zjistit časy spínání jednotlivých HDO u svého distributora elektrické energie, které se mohou v průběhu roku měnit," dodala.

Časy spínání jsou rozděleny dle distribučního území, ve kterém se nachází odběrné místo, mezi tři distributory – ČEZ Distribuce, EG.D a PREdistribuce. Jaké jsou časy nízkého tarifu u vás doma, zjistíte zde.

Potřebovat přitom budete tzv. HDO kód. Ten zpravidla najdete na HDO přijímači, který bývá umístěn v rozvodné skříni vedle elektroměru. Nebo v případě novějších zařízení je přímo součástí elektroměru. Nejčastěji se skládá z kombinace čísel a písmen A, B a P. 

"V případě, že má odběratel dvoutarifní sazbu a chce ušetřit za elektřinu, pak je vhodné, pokud přesune některé energeticky náročnější aktivity (například provoz pračky, myčky, sušičky) z časů vysokého tarifu do nízkého tarifu," doporučuje dTest.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz