Zahraničí

Floridu zasáhne další hurikán. V ohrožení je i raketa za sto miliard

Floridu zasáhne další hurikán. V ohrožení je i raketa za sto miliard
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

K jihovýchodnímu pobřeží Spojených států míří další hurikán. Po bouři Ian, která koncem září tvrdě zasáhla Floridu, přichází tentokrát hurikán Nicole.

Americký stát Florida se ještě nestihl vypořádat s následky hurikánu Ian, který si tam koncem září vyžádal skoro 150 životů, a už se musí chystat na bouři Nicole. Ta v noci na středu zesílila a dosáhla stádia hurikánu. Americké pobřeží by měla zasáhnout v noci ze středy na čtvrtek. Informaci přinesla agentura AP.

Kde přesně nový hurikán udeří, je zatím předmětem odhadů. Nejsilněji pravděpodobně zasáhne Floridu a Bahamy. Bouře by však neměla být tak ničivá jako ta ze září. Nicole je zatím charakterizována jako hurikán kategorie jedna. Ian naopak dosáhl stupně čtyři z pětistupňové škály.

Související obsah

V ohrožení je také nová raketa SLS, která má z floridského mysu Canaveral příští týden vynést směrem k Měsíci modul Orion a tím otestovat budoucí pilotované mise k zemské oběžnici. Americká vesmírná agentura NASA se totiž rozhodla, že raketu ponechá na startovací rampě a zahájí evakuaci zbytného personálu z Kennedyho vesmírného střediska.

SLS, jejíž cena je odhadována asi na čtyři miliardy dolarů, tedy přibližně 100 mld. korun, vydrží vítr přesahující rychlost 130 km/h. Tuto hranici by však Nicole podle NASA překonat neměla.

Jak ale upozorňuje spisovatel a šéfeditor webu Ars Technca Eric Berger, vyloučit to nelze. Raketa je přitom zatím jediná svého druhu a skoro sedmikilometrová cesta do kryté haly jí trvá asi 11 hodin. Proto i kdyby se během středy NASA rozhodla, že bude lepší raketu ukrýt, je velmi pravděpodobné, že to nestihne.

Hurikán Ian zpustošil Floridu. Počet mrtvých překročil stovku:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz