Zahraničí

Těsný souboj republikánů a demokratů o Senát. Volby v USA míří do finále

V sedm hodin ráno středoevropského času se uzavřely poslední volební místnosti v USA, které se nachází na Aljašce. Američané volí 35 ze 100 senátorů a všech 435 kongresmanů. S volbami jsou ale spojena i důležitá referenda.

Amerika vystavuje vysvědčení vládě Joea Bidena. Takzvané midterm elections, tedy volby, které probíhají v polovině volebního období úřadujícího prezidenta, mohou silně ovlivnit to, jak se současnému kabinetu podaří naplňovat svůj program v dalších dvou letech.

Volby zatím probíhají dle očekávání. Opoziční republikáni mají nad demokraty náskok ve Sněmovně, kde zatím vedou se 198 křesly. Demokraté oproti tomu získali 178 křesel. Senát je však vyrovnaný. K převaze potřebují obě strany aspoň 50 křesel, zatím se jich oběma podařilo získat 48, uvádí CNN.

Jedním z překvapení letošních voleb je vítězství demokratického kandidáta Johna Fettermana. Ten uspěl ve volbách v Pensylvánii, která patří k důležitým křeslům v Senátu. Fettermanův úspěch byl překvapivý i proto, že několik dní před primárkami prodělal mozkovou mrtvici, což vzbudilo otázky o jeho zdravotním stavu a schopnosti vykonávat senátorský úřad.

Související obsah

Jak upozorňuje deník USA Today, ve státech Alabama, Louisiana, Oregon, Tennessee a Vermont hlasují voliči o zákazu otroctví. To sice bylo zakázáno 13. dodatkem ústavy v roce 1865, stále ale existuje jedna výjimka, která jej povoluje. Tou jsou nucené práce ve vězeních.

Kalifornie, Kentucky, Michigan, Vermont pak hlasují o tom, zda i nadále chtějí zachovat právo žen na potrat a v Montaně lidé rozhodují, zda by měli být za provádění potratů trestně zodpovědní lékaři. Kalifornie si odhlasovala, že potraty budou povolené.

Řeší se také drogy. Obyvatelé Severní a Jižní Dakoty, Arkansasu, Marylandu a Missouri hlasují o povolení užívání marihuany. V Coloradu pak zvažují dokonce legalizaci některých halucinogenních hub.

Na pozadí současných voleb probíhá také příprava na ty budoucí, tedy prezidentské. Bývalý prezident Donald Trump podle Fox News v pondělí prohlásil, že na příští úterý chystá důležité oznámení. Spekuluje se proto, že chystá zahájení nové prezidentské kampaně.

Související obsah

Ve středu pak Trump varoval svého případného soka z republikánské strany Rona DeSantise, guvernéra Floridy, aby s ním nesoupeřil o post nominanta republikánů na prezidenta.

"Myslím, že kdyby se ucházel o roli prezidenta, mohlo by mu to velmi ublížit," nechal se Trump slyšet v rozhovoru pro Fox News. "Mohl bych vám o něm povědět věci, které nejsou příliš lichotivé. Vím o něm víc než kdokoli jiný. Možná kromě jeho manželky," dodal později.

S napětím se pak očekává, jak někteří kandidáti a jejich podporovatelé zareagují na případnou porážku. Podle USA Today hrozí masové šíření dezinformací o výsledcích voleb. Sčítání hlasů totiž trvá v USA výrazně déle než v Česku. Konečné výsledky tak budou známy pravděpodobně až za několik dní.

V USA probíhají důležité volby do Kongresu. Demokraté zřejmě neuspějí:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz