Šetří celé Česko

Je levnější ruční mytí ve dřezu, nebo mytí nádobí v myčce? Spočítali jsme to

Je levnější ruční mytí ve dřezu, nebo mytí nádobí v myčce? Spočítali jsme to
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Otázka, na kterou není jednoznačná odpověď. Určitě ale existuje několik důvodů, proč si myčku pořídit. Jedním z nich je bezpochyby ten, že můžete ušetřit na energiích.

Myčka je bezesporu velkým pomocníkem, který na prvním místě šetří čas. Jestli navíc nemáte rádi v kuchyni nepořádek, nemusíte díky ní několikrát za den stát u dřezu se špinavým nádobím. 

Pokud ale přepočítáváte provoz myčky na peníze, musíte si odpovědět na dvě otázky:

Kolik je členů v domácnosti?

Žijete-li sami, nevaříte si a večer dáte do dřezu jen několik kusů špinavého nádobí, pravděpodobně se vám myčka nevyplatí. Pořizovací náklady na myčku se totiž pohybují v tisících až desetitisících korun. Vzhledem k tomu, že myčku budete zapínat třeba jen jednou týdně, na elektřině ani vodě tento obnos neušetříte ani za několik let.

Situace se ale mění ve chvíli, kdy máte rodinu, vaříte denně a nádobí se vám pravidelně kupí v kuchyni. Myčku tak pravděpodobně naplníte za jeden den.

"Úspornější myčky v šetrném ECO programu na jedno naplnění spotřebují 10 litrů vody a 1 kWh energie. Pokud byste nádobí myli ručně, spotřebujete za jednu minutu min. 3 litry vody. Zde záleží samozřejmě na tom, zda myjete pod silným proudem, to bude spotřeba vody ještě větší," komentuje Jiří Matoušek, člen představenstva dodavatele energií Centropol.

Při jednom cyklu mytí nádobí v myčce běžné velikosti se v průměru spotřebuje 9 až 12 litrů vody. Ruční mytí pod tekoucí vodou představuje přibližně 40 litrů vody. Při napuštěném dřezu je spotřeba vody nižší, ale z hygienických důvodů by se takto umyté nádobí mělo ještě opláchnout. Jedno mytí nádobí denně znamená měsíční spotřebu na ruční mytí kolem 1 240 litrů vody, zatímco s myčkou v průměru 372 litrů.

Srovnání úspory při ručním mytí nádobí a použití myčky | Zdroj: Centropol

​​Stará vs. nová myčka?

Jako u každého elektrospotřebiče v domácnosti i u myčky platí, že čím je novější, tím je úspornější.

Nové typy myček energetické třídy B potřebují k provozu mnohem méně teplé vody než jejich starší kolegyně. Je-li váš spotřebič staršího data, promyslete si, zda se vám nevyplatí pořídit si nový. Úsporu nepocítíte hned, ale během několika let se vám peníze bezpečně vrátí.

Díky tomuto srovnání je vidět, že lze mytím v myčce určitě ušetřit. Rozhodně se vyplatí vícečlenným domácnostem, kde je mytí nádobí každodenní rutinou. Pokud navíc domácnost vlastní novější model myčky s energetickým štítkem třídy B, ušetří nejen na elektřině, ale také na spotřebě vody.

Související obsah

​Samozřejmě existují způsoby, jak ušetřit i při ručním mytí nádobí. Pokud tedy nejste fanoušky myčky nebo by se vám její pořízení nevyplatilo, zkuste se řídit našimi jednoduchými radami.

1. Nádobí myjte pod slabým proudem vody.
2. Pokud vám nevadí mytí ve dřezu, napusťte si vodu a začněte od mytí méně špinavých kusů nádobí. Vodu díky tomu nebudete muset tak brzo měnit.
3. Vyměňte starý typ vodovodní baterie za novější. Termostatické baterie jsou nejúspornější.
4. Pořiďte si perlátor nebo šetřič vody.

​​Jak ušetřit na správném používání bojleru, si můžete přečíst zde.

Češi výrazně šetří na energiích. Ceny by díky tomu mohly klesnout. Podívejte se na reportáž ze začátku listopadu:

TN.cz, MB

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz