Naše Česko

Češi řeší, kam s tunami spadaného listí. Hasiči varují před jeho pálením

Obce i zahrádkáři teď řeší, kam s tunami spadaného listí. Někteří lidé ho pálí. To sice zákon nezakazuje, ale některé obce ve svých vyhláškách ano. A varují před tím i hasiči.

Podzim je v plném proudu a listí zaplavuje ulice obcí i zahrady. Plní se sběrné dvory, kontejnery na bioodpad i kompostárny.

"Občan Prahy u nás může uložit měsíčně 250 kilogramů bioodpadu zdarma. Následující rok si může vyzvednou kompost zdarma a je to jedna pětina z celkového množství," uvedl vedoucí kompostárny v Praze-Slivenci Mikuláš Němec.

Spadané listy nemusíte vyhazovat. Můžete je zužitkovat přímo na vaší zahradě, a to hned několika způsoby.

Související obsah

"Listí na zahrádce je pro zahrádkáře pokladem, protože ho může dát do kompostu, tam nám vlastně zetleje. Tím, že tam udělá takovou vrstvičku, tak zvýší teplotu až do 60 stupňů, takže všechny plevele, co jsou tam, se nám zničí. Když to listí shrabeme, tak ho můžeme použít jako mulč," vysvětlila mluvčí Českého zahrádkářského svazu Marta Pawlicová.

Některé obce mají skládky na bioodpad, veřejná místa uklízejí buď samy nebo využívají specializované firmy.

"Na úklid listí vynakládáme víc než 200 tisíc korun, asi 210 tisíc korun ročně, to jsou ty poplatky, které platíme firmám," vypočítal Jiří Haramul, starosta pražské městské části Březiněves.

Související obsah

Řada lidí ale stále raději rostlinný odpad na své zahradě pálí. Zakázáno to přímo není, je ale nezbytné dodržet některá pravidla.

"Nejčastější chyby při pálení listí jsou asi tři. Lidé odejdou od ohniště a nechají ho bez dozoru, lidé dávají ohniště do prostoru, který je nebezpečný. Důrazně nedoporučujeme rozdělávat oheň hořlavou kapalinou. Lidé dělají chybu, že jim to špatně hoří, protože je to vlhké a vezmou benzín a polijí to ohniště," řekl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Obce mohou pálení bioodpadu vyhláškou zakázat. Pokud je u vás povolené, mělo by být listí suché. Ideální je oznámit předem hasičům pálení prostřednictvím webu nebo aplikace. Okolí nezatěžujte ani zápachem nebo kouřem, jinak vám hrozí až 50tisícová pokuta.

drz, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz