Krimi

Nejhledanějšího Čecha po 11 letech zatkli. Policie ho přivezla ze Senegalu

Po 11 letech na útěku a osmi měsících v senegalském vězení se do Česka vrátil Stanislav Seidl, který figuroval na seznamu nejhledanějších lidí Europolu. V roce 2011 nenastoupil do vězení, kde si měl odpykat zbytek trestu za krádeže, a od té doby se skrýval. Až letos v únoru se sám přihlásil na českém velvyslanectví v Dakaru.

Do vězení měl 49letý muž odsouzený za krádež nastoupit už v roce 2011, místo toho ale prchl do ciziny.

Ihned po zmizení muže se do pátrání po něm zapojili kriminalisté z Příbrami v čele s expertem na pátrání Vladislavem Martincem. "Ten během několika let intenzivně sledoval stopu uprchlého muže v ČR a několika evropských státech včetně Velké Británie a Kanárských ostrovů. Poznatky o přesném výskytu však opakovaně dostal s mírným zpožděním, které vždy umožnilo muži zmizet," uvedl policejní mluvčí David Schön.

V roce 2014 bylo zatčení muže na spadnutí. Údajně se vrátil do Příbrami a chtěl se bez platných dokladů ubytovat v jednom z tamních hotelů. Nakonec ale unikl. Přesné informace o jeho pobytu se pak několik dlouhých let kriminalistům nedařilo zjistit.

V roce 2020 se měl muž znovu objevit v Příbrami a komunikovat s rodinou na sociálních sítích. Ani tentokrát ale vyšetřování k jeho zatčení nevedlo.

Pátrání nabralo nový směr na začátku roku 2022, kdy byl vypátrán na území Gambie. Policisté čekali na vhodný okamžik k zatčení. Nakonec se hledaný muž koncem února sám obrátil na zastupitelský úřad v Dakaru. "Díky rychlé spolupráci mezi českým zastupitelským úřadem, Ředitelstvím pro mezinárodní policejní spolupráci (ŘMPS) a senegalskou policií byl muž po 11 letech na útěku zatčen," upozornil Schön.

Související obsah

Osm měsíců čekal ve vězení na vydání do Česka

Osm měsíců pak Seidl čekal v senegalském vězení na vydání do Česka. Extradiční řízení skončilo na konci října, kdy senegalské ministerstvo spravedlnosti povolilo vydání vězně do České republiky.

Návrat do Česka proběhl letecky se zapojením tzv. Air Marshalů cizinecké policie, kteří jsou experty na zajišťování leteckých eskort a bezpečnosti na palubách letadel. "Jejich vysoká profesionalita jim například umožňuje i zapojení do návratových operací agentury Frontex či pomoc při převozu vězňů jiných států," vysvětlil Schön.

Na Letišti Václava Havla Praha přistál stroj se Seidlem před čtvrtečním polednem. Ihned po přistání si uprchlíka převzal tým příbramských kriminalistů, kteří převozem do jedné z pražských věznic završili 11leté úsilí o dopadení tohoto muže.

"Před odletem se mu nedostalo vůbec žádné lékařské péče. Dostal jen nějaké léky na bolest," řekl Seznam Zprávám Seidlův obhájce David Korba. "Cítí se velmi nemocný. Řekl mi, že už má asi šest měsíců odraženou ledvinu, která ho bolí. Močí krev, ukazoval mi celé tělo, které má posázené otevřenými boláky, a cítí se mizerně," pokračoval po návštěvě policejní stanice s tím, že jeho klient bude – vzhledem ke svému zdravotnímu stavu – zřejmě převezen do nemocnice.

Související obsah

Seidl na seznamu nejhledanějších zločinců

Seidl, v příbramském podsvětí známý pod přezdívkou Sádlo, byl v roce 2010 odsouzen za vykradení optiky, hasičárny a pokus o vykradení bankomatu k šesti rokům ve věznici s ostrahou. Po odečtení dvou let strávených ve vazbě mu zbývaly čtyři roky za mřížemi. K výkonu trestu na podzim 2011 ale nenastoupil a ze země zmizel. Bylo po něm vyhlášeno mezinárodní pátrání. V roce 2016 se objevil na seznamu nejhledanějších zločinců Evropy, který vydává Europol.

U Seidlova profilu je kromě již zmíněné majetkové trestné činnosti uveden také nedovolený obchod se zbraněmi, střelivem a výbušninami, legalizace výnosů z trestné činnosti nebo přečin napomáhání při nedovoleném překročení státní hranice. Za tyto skutky však nikdy odsouzen nebyl.

Muž Seznam Zprávám tvrdil, že uprchl kvůli obavám z pomsty ze strany podsvětí. Řekl také to, že v kauze vykradení zámku Orlík v roce 2010 svědčil proti svým kumpánům jako utajovaný svědek.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz