Zahraničí

Skandál německého KFC. Zákazníky lákalo na výročí začátku holocaustu

Fastfoodový řetězec KFC způsobil v Německu skandál. Síť restaurací svým zákazníkům rozeslala esemesky, v nichž je lákala na své jídlo. Překvapením ovšem byla příležitost, kterou si řetězec k tomu zvolil. Byla jí totiž křišťálová noc, označovaná jako počátek holocaustu v nacistickém Německu.

Řetězec restaurací rychlého občerstvení KFC se stal terčem kritiky. Tu způsobily zprávy, které ve středu přišly uživatelům oficiální aplikace restaurace. V nich své zákazníky lákala na nabídku jídel.

Šokující ovšem byla příležitost, k níž restaurace nabídku podala. Šlo totiž o neblaze proslulý den v německých dějinách. Událost, které se přezdívá křišťálová noc nebo také noc říšského pogromu, řetězec ve zprávě přímo zmiňuje. "Je památný den na noc říšského pogromu. Dopřejte si křehčí sýr s křupavým kuřetem. Nyní v KFCheese," cituje zprávu portál Bild.

Společnost se krátce po odeslání zprávy uživatelům své aplikace omluvila. "Velmi se omlouváme. Zkontrolujeme naše interní procesy, abychom zajistili, že se něco podobného nebude opakovat. Prosím, omluvte tento přešlap," znělo ve zprávě, kterou KFC rozeslalo do aplikace zhruba hodinu po nešťastné reklamě, uvedl portál BBC.

Související obsah

Příčinou necitlivého prohlášení podle společnosti bylo automatické rozesílání zpráv. To má na svědomí počítač, který v kalendáři vyhledává svátky a jiné významné dny. Omylem tak měl vyhodnotit výročí křišťálové noci jako den, kdy je vhodné uživatele aplikace KFC zvát do svých restaurací.

Křišťálová noc byla rozsáhlým pogromem, který se odehrál v noci na 10. listopadu 1938 v nacistickém Německu, Rakousku a Sudetech. Jednotky SA tehdy provedly masivní útok na židovské obyvatelstvo. Zničeno bylo přes 7 tisíc židovských obchodů, podle jejichž rozbitých výloh dostala událost svůj název. Vypáleno bylo také více než sto synagog.

Nacisté při pogromu zabili 90 lidí a v následujících dnech dalších 30 tisíc odvezli do koncentračních táborů. Pojistné za rozbité a vypálené obchody také celé připadlo státu. Událost se mezi historiky považuje za počátek holocaustu, který vyvolal ve světě pobouření. Křišťálová noc obrátila ve světě veřejné mínění proti nacistickému hnutí a mnoho podobných stran mimo Německo přišlo o velkou část podpory.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz