Zahraničí

Dráčik opouští další významní výrobci hraček. Vznikla i občanská iniciativa

Dráčik opouští další významní výrobci hraček. Vznikla i občanská iniciativa
Logo hračkářské firmy Dráčik | Zdroj: Profimedia

Slovenská firma Dráčik na sebe stále poutá pozornost kvůli výrokům majitele společnosti Dušana Víglaského. Ten na hlavní stránce nákupního portálu firmy pravidelně uveřejňuje své názory na očkování, válku na Ukrajině, a zejména LGBTQI+ komunitu. Kvůli těmto textům s Dráčikem přerušili spolupráci někteří významní obchodní partneři.

Na Slovensku je už delší dobu rušno kolem prodejce hraček Dráčik. Na stránkách sítě hračkáren se totiž pravidelně objevují texty, jejichž autorem je sám ředitel firmy Dušan Víglaský. Své názory zveřejňuje Víglaský přímo v hlavním banneru stránky, a to i v české verzi. Návštěvníci je proto při otevření stránek společnosti hned uvidí.

Ve svých textech Víglaský dlouhodobě negativně komentuje a zpochybňuje covidovou pandemii, očkování, válku na Ukrajině nebo slovenskou vládu. Zvláštní místo má v jeho komentářích LGBTQI+ komunita, vůči které publikoval Víglaský nenávistný text krátce po homofobním útoku v Bratislavě, kdy zemřeli dva mladí muži.

Na komentáře na webu už zareagovala část největších partnerů prodejce hraček. Přitom už dříve se od firmy Dráčik distancovala firma Lego, která přerušila svou inzerci na stránkách slovenského prodejce hraček. "Když jsme viděli komunikaci na webu Dráčik, byli jsme zklamaní. Situaci přezkoumáváme, do té doby jsme pozastavili propagační inzerci," sdělilo podle portálu O médiach.com Lego.

Související obsah

​Od společnosti Dráčik se distancoval také výrobce a dodavatel hraček Albi. "S názory pana Víglaského nesouhlasíme a distancujeme se od nich. Mezi naše firemní hodnoty patří kromě jiných tolerance a rovnoprávnost," sdělila portálu tvnoviny.sk marketingová specialistka Albi Ivana Šulganová. Zdali Albi podnikne kroky k přerušení obchodní spolupráce, se zatím neví.

Proti výrokům ředitele firmy Dráčik se spustila také kampaň s názvem Dejte jim vědět. Iniciativa vyzývá občany, aby kontaktovali výrobce a dodavatele, kteří s Dráčikem spolupracují, a aby upozornili na komentáře Víglaského. Současně výrobcům a dodavatelům mají také zaslat důkazy v podobě screenshotů portálu Dráčik, které iniciativa rovněž poskytuje.

Policie vyšetřování Víglaského komentářů nepotvrdila, ale ani nevyvrátila. "Policie neustále prověřuje všechny zjištěné anebo oznámené skutečnosti, které by mohly mít charakter protiprávního jednání. Policie se každým případem zabývá individuálně. Další informace nemůžeme poskytnout," řekla mluvčí slovenského policejního prezídia Karolína Barinková.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz