Domácí

Rada v čele s Hřibem vládne Praze, i když velet už mají jiní. Piráti dostali ultimátum

Zástupcům koalice SPOLU dochází trpělivost a chtějí urychlit sestavování nové rady v Praze. Pirátům dali týdenní lhůtu na rozhodnutí, zda půjdou do koalice sestavené z vládních stran, nebo do opozice. Mezitím podle koalice SPOLU i politologů dělá dosluhující rada města vedená primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti) kroky, které už jí nepřísluší.

Od komunálních voleb uběhlo už 48 dní. Pražský magistrát ale stále nemá vedení. Radní, kteří skoro dva měsíce přesluhují, mezitím vydávají další rozhodnutí. To se nelíbí řadě expertů ani politiků.

"Řada těch lidí už nebude v budoucí radě, takže by se neměla přijímat zásadní rozhodnutí," myslí si ekonom a bývalý rektor VŠE Richard Hindls. "Je to legální. Dokud není zvolená nová městská rada, tak samozřejmě rada může činit ty kroky, nicméně pak je otázka nějaké řekněme politické legitimity, nějaké politické kultury," dodal politolog Milan Školník.

"To, že se protahuje jednání, nemůže být důvodem k tomu, aby vláda, která nemá mandát z voleb (v tomto případě městská vláda), dále činila kroky, které jsou dlouhodobé, koncepční, anebo se v nich rozhoduje o penězích daňových poplatníků," kritizoval předseda pražské TOP 09 Jiří Pospíšil.

Související obsah

​Řeč je například o zrušeném pronájmu břehu Vltavy paroplavební společnosti, o čemž rozhodla dosluhující rada města měsíc po volbách. Radní měli rozhodovat také například o revitalizaci Prahy 5 nebo o projektech v Praze 6.

"Myslím, že by se měli v podstatě omezit na chod města, nerozhodovat o zásadních, strategických a finančních záležitostech," upozornila bývalá primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Podle dosluhujícího primátora Zdeňka Hřiba nastavilo nově zvolené zastupitelstvo pravidla, podle kterých se stará rada řídí. Navíc ve čtvrtek zvolilo nové výbory – kontrolní, finanční a školský. "Ta pravidla jsou nastavená tak, že pokud se záležitost týká peněz, má jít nejdříve do finančního výboru. Pokud se to týká majetkových transakcí, tak má jít nejprve do kontrolního výboru. Snažíme se to dodržovat, zatím se zdá, že by to mělo fungovat," reagoval Hřib.

"Zastupitelstvo tu má řadu různých možností a ty kompetence rady nejsou úplně bezbřehé. Já se nedomnívám, že bychom se měli znepokojovat," uvedl politolog Petr Jüptner.

Podle některých odborníků se radní snaží vydáváním podobných rozhodnutí vytvořit hlavně tlak na koalici SPOLU a mít tak snazší cestu k dohodě. 

Podívejte se na vyjádření zastupitele Patrika Nachera (ANO):

lud, TN.cz

Komunální volby 2022

Komunální volby, tedy volby do zastupitelstev obcí, měst a městských obvodů, proběhly v pátek 23. a v sobotu 24. září 2022 společně s volbami do Senátu.

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz