Domácí

Úroda hroznů byla letos dobrá. Přesto svatomartinská vína zdraží

Ekonomická krize se dotýká také vinařů. Zdražení se promítlo již na prodeji svatomartinských vín. Průměrná cena lahve tak stoupla přibližně o deset procent.

Letošní úroda je podle vinařů nad očekávání. Co jim však do karet nehraje, je ekonomická krize. "Někteří vinaři samozřejmě zdražovali naprosto logicky. Promítla se tam cena vstupu, jestli to byla nafta, obalové materiály, to všechno jsou věci, které šly nahoru, a samozřejmě tady to vinaři museli promítnout do svých cen," tvrdí předseda spolku Víno z Pavlovic Pavel Lacina.

Zdražovat tak musela letos i svatomartinská vína, která se jako první vína v roce mohou prodávat. "V rámci svatomartinských vín jsme letos zdražili o nutné náklady, tedy o obalový materiál, kam se počítá sklo, karton, etiketa a uzávěr, plus samozřejmě navýšení dopravy na rozvozy. Celkově to dělalo nějakých dvanáct procent," vypočítává vinař Martin Zborovský.

Problémem pro menší vinaře však není jen krize. "Zatím jsme zdražili o deset korun, protože si chceme udržet zákazníky. Tady k tomu nás nutí veškeré supermarkety, kde jsou velcí dovozci vína, kteří drží cenu pod sto korun," říká vinařka Helena Rubášová.

Související obsah

Někteří vinaři zatím na ceny nesáhli, brzy to ale prý budou muset udělat. "Ke zdražení vína dochází zcela nevyhnutelně, protože výrobcům, tedy vinařům, rostou náklady. Ai výrobci to promítají do cen svých výrobků," vysvětluje ekonom Libor Žídek z Masarykovy univerzity v Brně. Průměrná cena za lahev v menších vinařstvích se teď pohybuje mezi 150 až 250 korunami.

Ačkoliv ceny vína stále rostou, svatomartinské otvírání sklepů ve Velkých Pavlovicích mělo letos rekordní návštěvnost. Vyšší cena se ale netýká vín z předešlých let. Pokud si tedy chcete koupit levnější víno, pak právě ta jsou pro vás dobrá volba.

luk, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz