Domácí

Pokud chcete žít jako král, můžete si koupit zámek. Má to ale háček

Podle ekonomů jsou jednou z nejlepších investic nemovitosti. Pokud nechcete peníze vložit do pozemků nebo bytů, můžete si koupit například zámek, vodárenskou věž nebo kostel. V Česku jsou na prodej desítky historických památek. S jejich rekonstrukcí ale můžou být problémy.

Kdo by nechtěl žít jako v pohádce. Na prodej je aktuálně zámek Žinkovy na Plzeňsku. Největší český zámek v soukromém vlastnictví čeká na nového majitele s cenovkou 200 milionů..

"Pro obec by to znamenalo, že by tam možná měli lidi pracovní příležitost, určitě by se v obci zvýšil turistický ruch," říká místostarosta stejnojmenné obce Josef Suda (nestr.)

Na prodej je i zámek ve Stráži nad Nežárkou na jihu Čech, a to za 135 milionů korun. Jeho součástí je sklepení, koncertní sál, nebo původní věštírna. 

Už od jara si pak můžete koupit také zámek Hořín, který býval chloubou rodu Lobkowiczů. Cena je neveřejná, ale odhaduje se na minimálně padesát milionů korun. A nového kastelána by potřeboval i zámek Býkov na Plzeňsku, který stojí osmdesát pět milionů korun.

Související obsah

Na to abyste se stali zámeckým pánem, nebo paní, ale stačí i nižší cifry. Třeba zámeček v obci Chrančovice vyjde na sedm milionů korun.

Nákup zámku ale není jen tak. "Je to specifická nemovitost, která potřebuje i konkrétní řemeslné jednotlivé profese, musíte se o ten zámek i dobře starat," vysvětluje realitní makléřka Pavla Kalousová. Problémem může být rovněž případná rekonstrukce a nároky památkářů.

Související obsah

Na prodej ale nejsou jen zámky. Kostel v Roudníkách na Ústecku stojí méně než byt v Praze. Za 4,5 milionu si jej můžete koupit i se hřbitovem.

A na případné bydlení je připravena i vodárenská věž na Praze 8. Za pěkný výhled si ale připlatíte. Stojí 95 milionů. Levnější, avšak nezařízená věž za 6,7 milionu pak stojí v Roudnici nad Labem.

luk, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz