Domácí

Vláda chystá penzijní reformu. Češi by si podle odborníků měli začít šetřit

Vláda chystá penzijní reformu, která by pro lidi nejspíš znamenala pozdější odchod do důchodu. Penze ale už dnes nejsou nijak vysoké a část navíc pohltí inflace. Lidé by si podle odborníků měli na důchod další peníze šetřit sami. Radí začít s tím co nejdříve.

Začít spořit a odkládat si měsíčně alespoň pár stovek korun. Podle odborníků by s tím lidé měli začít co nejdříve – tedy jakmile začnou vydělávat.

"Vzhledem ke stavu českého důchodového systému je v podstatě nutností, aby si lidé co nejdříve začali stranou odkládat peníze, které potom v důchodu využijí. A takové obecné doporučení je, aby ta částka byla zhruba tři až pět procent jejich aktuálního platu," říká viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.

Při platu ve výši 30 tisíc odpovídá pět procent 1 500 korunám. Vhodnou formou šetření na penzi je třeba důchodové spoření. To je podporované i státem.

Pokud si budete chtít udržet svůj životní standard po celou dobu důchodu, měli byste mít podle odborníků našetřeny nejlépe dva až tři miliony korun. "Aby se člověku nějak zásadně nezhoršila životní úroveň, když bude dostávat průměrný důchod v ekonomice, tak to vychází zhruba na dva miliony, které by člověk měl mít našetřené," upozorňuje ekonomka z Next Finance Markéta Šichtařová.

Související obsah

Na státní příspěvek Češi dosáhnou, pokud si přispívají do penzijního spoření minimálně 300 korun měsíčně. Maximální příspěvek 230 korun dostane ten, kdo si pravidelně odkládá minimálně tisícovku. Vláda ale uvažuje o úpravě systému penzí.

​"Nebude se to týkat stávajících penzistů. Pokud budou nějaké systémové změny, bude se to týkat zejména buď mladších 50 let nebo mladších 45 let, aby na případnou změnu systému měli dostatek času a mohli změnit své chování a osobní rozhodnutí," nastínil už dříve ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Řada lidí spoléhá spíš na investice. "Docela zajímavou příležitostí může být koupit nějakou nemovitost, která následně v důchodovém věku může tím, že ji daný penzista pronajímá, přispívat do celkových prostředků, se kterými člověk v důchodovém věku disponuje," říká hlavní ekonom MONETA Money Bank Petr Gapko.

Podle průzkumů jedné z bank si v Česku šetří na důchod zhruba 4,5 milionu lidí. V průměru odcházejí do důchodu s půl milionem korun. 

Odborníci doporučují mít na důchod našetřeny zhruba dva až tři miliony korun. Podívejte se na reportáž TV Nova: 

lud, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz