Domácí

Po pandemii přibylo potíží se zrakem. Lékaři hlásí rekordní počty pacientů

Po pandemii přibylo potíží se zrakem. Lidé seděli více u monitorů a navíc oči a vidění ohrožuje postcovidový syndrom. Lidé podle odborníků také podcenili kontroly a prevenci.

Andrej Farkaš je už osm let primářem oční kliniky v sokolovské nemocnici. Během dvacetileté praxe už mu rukama prošlo velké množství pacientů. Letos ale mluví o rekordních počtech.

"Rozhodně je rozdíl mezi pacienty, kteří prodělali covidová onemocnění a kteří neprodělali. Za dva roky, co byl provoz relativně omezený, pozorujeme jednak vyšší rozsah kontrol – pacienti konečně začínají chodit s tím, že dlouho nebyli u očního doktora – a i vyšší výskyt jednotlivých diagnóz," upozornil primář.

Lidé prý také zanedbávali preventivní prohlídky. "Zdá se nám, že je teď trošku více nitroočních nádorů. Čili je možné, že pacienti nebyli tolik vyšetřovaní a na ty nádory by se přišlo dříve. Tím pádem by se elegantněji řešily. A teď je máme už třeba v pokročilejším stádiu," uvedla předsedkyně České oftalmologické společnosti Klára Marešová.

Související obsah

​Během covidu totiž lidé hodně koukali do displejů a obrazovek. Kromě toho ale oční vady může způsobit i postcovidový syndrom. "Když člověk prodělal covid a má nějaké predispozice jako třeba cukrovku, tak se mu rozšířil rychleji. A i ty oční nálezy tomu potom nasvědčují. Příznaky těchto onemocnění jsou vyšší a ve vyšší míře," řekl Farkaš.

Problémy se zrakem mohou vadit například při řízení. "Oproti roku 2019 přibylo 20 procent lidí, kteří uvedli, že na kontrole zraku byli před třemi lety nebo více," upozornil vedoucí BESIP Tomáš Neřold. "Skoro 30 % řidičů má o více než 3/4 dioptrie horší zrak, než by správně měli mít. To už je opravdu významné pro jejich řízení. Mnohem hůře rozlišují včas chodce, značky, dopravní situaci," vyjmenoval Neřold.

V České republice má řidičský průkaz přibližně šest milionů lidí. Přibližně 1,5 milionu z nich musí nosit brýle nebo kontaktní čočky. Až pětina z nich je ale za volantem nenosí.

lud, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz