Domácí

Starostou za každou cenu? Vládní strany se v Praze spojily s SPD

Starostou za každou cenu? Vládní strany se v Praze spojily s SPD
Zdroj: TN Live

Navenek naprosto rozdílné politické strany, které si nemohou přijít na jméno. Když jde ale o místo na radnici, tak se vládní strany domluví i s členy SPD. Potvrdilo se to dokonce i v Praze, kde se člen ODS stal starostou jen díky hlasům strany Tomia Okamury.

SPD označují vládní představitelé jako extremistickou stranu a spolupráci s ní veřejně vylučují. Výsledky zářijových komunálních voleb ovšem ukázaly, že každé pravidlo má své výjimky. Najednou totiž není divné, že s SPD spolupracuje ODS nebo TOP 09. 

Nejčerstvější ukázka takové domluvy vznikla na Praze 15. Právě SPD tam totiž pomohlo získat křeslo starosty pro Michala Fischera (Společně pro Prahu 15, nestraník za ODS). ODS má přitom v 31členém zastupitelstvu jen pět členů, a Fischera na kandidátce dokonce předběhla jeho stranická kolegyně Lucie Kubesa.

Volby na Praze 15, která leží na jihovýchodě hlavního města, vyhrálo uskupení Patnáctka náš domov (PND), které získalo 12 mandátů. Uskupení složené z KDU-ČSL a Zelených se poměrně brzy domluvilo s Piráty a společně dali dohromady 15 hlasů. Chyběl jim tak jediný hlas, aby získali většinu. Všichni ostatní se ale spojili proti nim, a to včetně zmíněné SPD. Patnáctka jako vítěz voleb přitom dokonce nabídla post starosty Nezávislým, kteří ve volbách získali jen dva mandáty. 

V městské části, kde žije zhruba 35 tisíc lidí, tak nakonec vznikla menšinová koalice Společně pro Prahu 15 (ODS a TOP 09), ANO a Nezávislí. Tyto strany dají dohromady ale jen 14 hlasů. Díky dvěma členům SPD ale mohli starostou zvolit Fischera z ODS. SPD zase získala podporu při zvolení zastupitele Pavla Frydrycha (SPD) předsedou kontrolního výboru.

Vedení TOP 09 je proti

Situace na Praze 15 se ovšem nelíbí vedení TOP 09. Veřejně se proti spolupráci s SPD postavila předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová i předseda pražské organizace TOP 09 Jiří Pospíšil. "TOP 09 samozřejmě nadále odmítá koaliční spolupráci s extremisty, a to na všech úrovních. Pokud by se měla koaliční spolupráce kdekoliv opírat o hlasy SPD, pokládám to za neobhajitelné," sdělila Pekarová pro deník Blesk.

Jak se bude řešit tichá podpora ze strany SPD, ale zatím nikdo neřekl. "Koaliční spolupráce mezi TOP 09 a SPD není možná, celou věcí se tedy budeme zabývat na krajské úrovni pražské TOP 09," uvedl Pospíšil. Na dotazy TN.cz ohledně dalšího vývoje situace ale neodpověděl.

Související obsah

​Společně pro Prahu 15 se hájí, že chtěli mít koalici na vládním půdorysu. Tedy s Piráty a KDU-ČSL, které je přitom součástí uskupení PND. "Pokusili jsme se získat pro spolupráci s námi Piráty. Nabídli jsme jejich lídryni dokonce funkci starostky. Nabídli jsme zástupcům KDU-ČSL gesci územního rozvoje a plánování a také na tuto naši nabídku jsme dostali záporné vyjádření.
Tímto jsme vyčerpali možnosti vytvořit koalici se základem na vládním formátu, který jsme preferovali," hájí se ODS a TOP 09.

Při prosazování programu se prý nechtějí spolehnout jen na SPD. "Jsme si vědomi toho, že budeme potřebovat získávat podporu všech zbývajících subjektů v zastupitelstvu. Věříme, že ji získáme od všech, kteří to s Patnáctkou myslí dobře," dodaly strany ve vyjádření.

Otázky i na druhé straně

Kritika voličů a politiků ale nemíří jen na vládní strany. Otázky vzbuzuje také chování SPD, které vládní strany otevřeně kritizuje téměř ve všem. Těžko tedy říct, zda jsou voliči SPD spokojeni s tím, že strana na post starosty pomohla dostat člena ODS. Také předseda strany Tomio Okamura na dotazy TN.cz zatím neodpověděl.

Uskupení Patnáctka náš domov volby vyhrálo už podruhé. Letos získalo přes 37 %, v roce 2018 33,5 %. I tehdy ale skončilo v opozici, když se ostatní strany postavily proti němu. Starostou se tehdy stal Milan Wenzl za hnutí ANO a také kolem něj byly kontroverze. Nejenže Wenzl kromě starostování stíhal i práci poslance, ale poslední rok byl na nemocenské. Před volbami se ovšem uzdravil a znovu usiloval o post starosty. 

Dusno je také na Praze 8. Podívejte se, co se děje tam:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz