Zahraničí

Muže v Tatrách zabil medvěd. Slovenský soud vynesl převratný rozsudek

Muže v Tatrách zabil medvěd. Slovenský soud vynesl převratný rozsudek
Ilustrační foto | Zdroj: Getty Images

Krajský soud v Žilině v pondělí přiznal rodině muže, kterého loni v Nízkých Tatrách zabil medvěd, odškodné ve výši v přepočtu téměř 1,5 milionu korun, a to i již plnoletým dětem. Jedná se o přelomový rozsudek. Peníze jim musí vyplatit ministerstvo životního prostředí.

Desetitisíce eur musí ministerstvo životního prostředí vyplatit příbuzným 57letého muže, kterého loni v Nízkých Tatrách usmrtil medvěd, a to nad rámec povinného odškodnění pozůstalé manželce. Krajský soud v Žilině rozhodl, že stát musí zaplatit nemajetkovou újmu celkem ve výši 60 tisíc eur (necelých 1,5 milionu korun) vdově i oběma dcerám zemřelého.

Vzhledem k tomu, že současná legislativa tento nárok přiznává pouze nezletilým dětem, soudy tímto rozhodnutím vytvořily nový precedens, uvádí slovenský zpravodajský web tvnoviny.sk. Podle soudů se stát dostatečně nestará o bezpečnost lidí v přírodě, za což musí nést odpovědnost.

Související obsah

​Žilinský soud tak podle jeho mluvčí Anny Dudové Záborské potvrdil předchozí rozsudek Okresního soudu v Rožomberku, který manželce oběti přiznal odškodné 30 tisíc eur a každé dceři po 15 tisících eur, píše web slovenské televize TA3. Ten také připomněl, že případ 57letého muže byl prvním v novodobé slovenské historii, kdy při útoku medvěda zemřel člověk.

Tragédie se stala minulý rok v červnu u obce Liptovská Lúžna. Muž si vyšel na procházku do lesa, kde ho našli mrtvého se zraněními, která naznačovala, že ho napadl medvěd, což později potvrdila i pitva. "Muž měl na hlavě, krku a boku poranění, která byla způsobena pokousáním. Na místě nálezu se našly čerstvé stopy medvěda," uvedla tehdy mluvčí Lesů SR Marína Debnárová.

Podle studie za útoky medvědů na Slovensku nemůže jejich přemnožení:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz