Ekonomika

Ceny pohonných hmot klesají. Odborníci prozradili, jak to vidí dál

Ceny pohonných hmot klesají. Odborníci prozradili, jak to vidí dál
Ilustrační snímek | Zdroj: Thinkstockphotos

Ceny nafty a benzínu na českých pumpách nadále klesají. Vychází to z přehledu společnosti CCS. Redakce TN.cz také oslovila odborníky s dotazem, jak se budou ceny nadále vyvíjet.

Mezi 44. a 45. týdnem klesly ceny nafty na českých benzínkách zhruba o korunu, u benzínu o necelých 20 haléřů. U nafty klesaly ceny nejvíce v Karlovarském, Ústeckém a Zlínském kraji, u benzínu v Jihočeském, Karlovarském a Středočeském kraji. Vyplývá to ze srovnání společnosti CCS.

Do budoucna to s cenami pro české řidiče zatím vypadá docela dobře. "Když je na severní polokouli zima, tak většinou ropa klesá. Mělo by dojít k zimnímu ochlazení poptávky. Přidává se k tomu to, že drastickým způsobem zpomalují velké průmyslové ekonomiky. To dále znamená pokles poptávky a mělo by to znamenat pokles cen ropy," okomentoval hlavní ekonom investiční společnosti Natland Petr Bartoň.

Související obsah

​Podle Bartoně je otázkou, jak na to zareaguje OPEC a další producenti. "Pokud nezmění svoji politiku a produkci, tak bychom mohli čekat pokles cen ropy v řádu 10 a více procent. To však ale neznamená stejný pokles u benzínu, tam to většinou znamená, že 10procentní pokles ropy odpovídá dvěma až třem procentům poklesu na pumpách," srovnal Bartoň.

Cenu pohonných hmot by mohl ovlivnit i kurz dolaru. Pokud nebude vůči koruně dále posilovat, je to třetí faktor pro snižování cen ropy v Evropě, dodal Bartoň. Pozitivně vývoj cen na českých pumpách vidí i Ivan Indráček z Unie nezávislých petrolejářů. "Lze očekávat další zlevňování," shrnul.

V galerii si můžete prohlédnout grafy s průměrnými cenami benzínu a nafty v Česku i v jednotlivých krajích podle týdnů:

Podívejte se na říjnovou reportáž TV Nova o konci aut se spalovacími motory v EU:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz