Zahraničí

Čína konečně řekla, co si myslí o válce na Ukrajině. Putin nebude rád

Čína konečně řekla, co si myslí o válce na Ukrajině. Putin nebude rád
Ruský prezident Vladimír Putin | Zdroj: Profimedia

Představitelé Číny stále více znepokojuje ruská invaze na Ukrajinu. Rozpaky navíc podle amerických vysokých představitelů vzbuzují také slova prezidenta Vladimira Putina o použití jaderných zbraní.

Čína se v otázce rusko-ukrajinského konfliktu dlouho držela zpátky. Na summitu v Kambodži měl však čínský premiér vyjádřit znepokojení. "Předseda vlády poměrně obsáhle hovořil o čínské politice vůči Ukrajině, jasně trval na suverenitě, na odpovědnosti za jaderné hrozby, na potřebě zajistit, aby jaderné zbraně nebyly používány způsobem, který někteří navrhovali," citoval portál Daily Mail jednoho z úředníků, který byl přítomný na jednání.

Podle zdroje navíc v Pekingu panují obavy z dalšího postupu Ruska. "Je nepopiratelné, že Čína je jak překvapená, tak i trochu v rozpacích z vedení ruských vojenských operací," doplnil.

Související obsah

Nelibost mezi čínskými představiteli měla vzbudit také skutečnost, že Putin neodhalil své plány týkající se aktivity na Ukrajině. Ruský prezident se přitom se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem setkal zhruba 20 dnů před zahájením invaze.

Čínská hlava státu poté byla dle několika zdrojů zaskočena, když Rusko zahájilo "zvláštní vojenskou operaci". Podle portálu The Independent Číně zejména vadí skutečnost, že zatajením informací Moskva ohrozila bezpečnost tisíců čínských občanů, kteří byli na Ukrajině v době vypuknutí války.

Rozpaky navíc vzbuzují slova Vladimira Putina o použití jaderných zbraní. Právě jadernému konfliktu se snaží Peking předejít. Prezident Si Ťin-pching o tom ujistil v pondělí americkou hlavu státu Joea Bidena během jednání na summitu G20 na Bali. Více se dozvíte v tomto článku na TN.cz.

​Ukrajinci osvobodili Cherson. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz