Domácí

Zájem o hypotéky rapidně klesá. Developeři přišli se zásadní novinkou

Úrokové sazby u hypoték jsou už v Česku tak vysoké, že lidé o ně prakticky přestali mít zájem. Proto developeři přicházejí na realitní trh s novinkou. Lidem začali sami nabízet úvěry, které jsou výrazně výhodnější než ty bankovní.

Úrokové sazby hypoték trhají rekordy a nechtějí klesat. To je problém pro developery. Lidé totiž o tak drahé hypotéky nemají zájem a developeři nemají byty komu prodávat. Na trhu se ale už objevili dva developeři, kteří nabízejí výhodné programy, díky kterým je úroková sazba hypotéky nižší.

"Po dobu tří let od zahájení splácení hypotéky se jejich měsíční splátky budou pohybovat maximálně ve výši, jakou by měli u úrokové sazby 2,99 procent ročně. A i kdyby se nám s bankami nepodařilo tyto prémiové podmínky dojednat, klientům garantujeme, že za ně rozdíly v úrocích doplatíme ze svého," vysvětlil zástupce společnosti Central Group Ondřej Šťastný.

Související obsah

Pokud byste si vzali hypotéku v bance na 30 let u bytu v hodnotě šest milionů, vyšla by vás měsíční splátka při úroku 5,86 procenta téměř na 35 500 korun. U developera byste při úroku 2,99 procenta zaplatili něco málo přes 25 tisíc. Rozdíl by pak developer doplatil za vás.

"Raději budou dotovat hypotéky a udržovat vysoké ceny nemovitostí tak, aby nemovitosti prodali podle svého původního plánu," má jasno ekonom Štěpán Křeček.

Samotná situace na hypotečním trhu je nevyzpytatelná a podle odborníků se jen tak nezlepší. "Pro řadu domácností je hypotéka poměrně nedostupná. Takže stále bych spíše očekával, že ten hypoteční trh zůstane do konce roku velice slabý," myslí si ekonom Jakub Seidler.

"Meziročně zájem o hypotéky prudce klesl, je téměř poloviční. My poskytujeme měsíčně zhruba nějakých 1 500 až 1 600 hypoték. Nemohu říci, zda budeme zdražovat, nebo zda budeme ceny snižovat. Ale mohu říci, že z našich analýz vyplývá, že by ty hypoteční sazby už neměly růst," sdělil mluvčí České spořitelny Filip Hrubý.

Banky nechtějí zůstat pozadu, a tak mají pro zlepšení situace jasný plán. "Ten plán nespočívá v tom, že bychom chtěli výrazně zlevňovat na úkor té marže, abychom prodávali hypotéky se ztrátou. To by z dlouhodobého hlediska nedávalo smysl. Chceme se zaměřit spíše na digitalizaci, zrychlení, zefektivnění těch procesů, aby pro ty klienty to bylo co nejkomfortnější," uvedl manažer Komerční banky Ondřej Šuchman. Počet nově sjednaných hypoték je letos nejmenší od roku 2014.

Související obsah

Úroky

Právě výše úroků je u hypotéky zcela klíčová. Určuje totiž, jak vysoké splátky lidé měsíčně zaplatí. V případě hypotéky na 30 let na byt v hodnotě šest milionů korun člověk zaplatil v roce 2012 30 tisíc korun.

Konkrétně v roce 2016 byla úroková sazba i měsíční splátka úplně nejnižší za posledních 10 let. Cena splátky vycházela na pouhých 21 789 korun.

Měsíční splátka hypotéky na 30 let na byt v hodnotě 6 milionů korun | Zdroj: TV Nova

​Roky 2018 a 2019 přinesly opět mírné zvýšení. Naopak v roce 2020 se poměrně výrazně snížila úroková sazba, a tak by lidé měsíčně v této době za hypotéku platili něco málo přes 22 tisíc korun. Loni ani letos úrokové sazby neklesly.

Letošní rok je úplně nejhorší. K pondělku byla úroková sazba u nově poskytovaných hypoték 5,86 procent. Při této sazbě by člověk měsíčně platil téměř 35,5 tisíce. Rozdíl mezi nejvyšší a nejnižší splátkou způsobený rozdílnou úrokovou sazbou tedy činí přibližně 13 tisíc korun, což může být pro rodinný rozpočet naprosto zásadní částka.

ls, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz