Domácí

Bartoš chystá změnu v rozpočítávání plateb za teplo. Dopadne na ty, co šetří

Nájemníky v bytových domech možná čeká změna systému rozpočítávání plateb za teplo. Současný způsob rozúčtování nákladů podle ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) dostatečně nemotivuje obyvatele k šetření a prý není spravedlivý. Připravovaná vyhláška dopadne podle odborníků především na ty, kteří doteď s energiemi šetřili. Teď jim hrozí, že si plošně připlatí.

Bydlíte v panelovém domě nebo bytovce? Je váš byt polohován tak, že vás obklopují sousední jednotky? Tak byste teď měli zpozornět. Jste totiž na mušce Bartošova resortu a podle něj se takzvaně "obohacujete teplem na úkor dalších lidí v domě ". Skoncovat s tím má bič v podobě nové vyhlášky.

Jeden takový byt štáb TV Nova našel a šel se přesvědčit, jestli je vytápěn teplem od sousedů. Byt si pronajímá pan Maňák. Pohledem ministerstva pro místní rozvoj jeho jednotku vytápí sousedé, a to pod ním, nad ním a vedle něj. On si to ale nemyslí. "Mě to přijde jako nesmysl, my máme stupačky. A ty vytápí všechny byty stejně," je přesvědčený Petr Maňák.

Související obsah

V centrálně vytápěných domech se dělí náklady na teplo na základní a spotřební složku. Základní složka činí 30 až 50 procent výsledné částky podle výměry bytu vůči ploše domu. Spotřební složku tvoří 50 až 70 procent účtu. Ta se odvíjí podle skutečné spotřeby domácnosti tak, jak ukáží měřiče na radiátorech. Obě složky projdou změnou.

Nad pirátským návrhem kroutí hlavou nejen lidé, ale i opozice. Podle poslance Karla Havlíčka (ANO) by se do zavedených předpisů zasahovat nemělo. Tím spíše v době, kdy lidé platí rekordní částky za energie. "Daleko větším motivátorem je cena energií. A tady by ten stát měl udělat maximum," myslí si Havlíček.

Jak by měla novela zákona vypadat, se reportér TV Nova chtěl zeptat ministra Bartoše. Ten na jeho zprávu nereagoval. Ze zaslané citace mluvčí resortu vyplývá, že se k tématu vytváří expertní skupina, která by vše měla už brzy vyhodnotit.

ls, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz