Zajímavosti

Vědci varují před oblíbeným doplňkem stravy. Zjistili, že zvyšuje riziko rakoviny

Vědci varují před oblíbeným doplňkem stravy. Zjistili, že zvyšuje riziko rakoviny
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Zatímco dřívější studie naznačovaly, že komerční doplňky stravy, jako je nikotinamid ribosid, mají pozitivní vliv na některé aspekty lidského zdraví, nový výzkum odhalil také velmi znepokojivý účinek. Vědci zjistili, že tato alternativní forma vitaminu B3 výrazně zvyšuje riziko vzniku rakoviny.

Mezinárodní tým vědců z Univerzity v Missouri pod vedením chemičky Eleny Gounové ve své nové studii zjistil, že vysoká hladina nikotinamidu ribosidu, který je alternativní formou vitaminu B3, v těle trojnásobně zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsu. Může také způsobit rozvoj metastází a jejich šíření do mozku, což má fatální následky.

Studie zatím nebyla publikovaná, Univerzita v Missouri ale její výsledky zveřejnila v článku na svém webu. "Někteří lidé vitaminy a doplňky stravy užívají, protože automaticky předpokládají, že mají pouze pozitivní účinky na zdraví. O tom, jak skutečně fungují, toho vědí ale jen velmi málo. Tento nedostatek znalostí nás inspiroval k výzkumu základních otázek týkajících se fungování vitaminů a doplňků stravy v těle," řekla Gounová.

Související obsah

​Dalším důvodem, proč chtěla blíže prozkoumat zrovna roli nikotinamidu ribosidu při vzniku a šíření rakoviny, byla smrt jejího otce, kterému lékaři diagnostikovali rakovinu tlustého střeva. Tento doplněk stravy je známý tím, že stimuluje buněčnou energii, kterou se živí rakovinné buňky.

"Naše práce je obzvlášť důležitá vzhledem k dostupnosti a velkému počtu probíhajících studií na lidech, kde se nikotinamid ribosid používá ke zmírnění vedlejších účinků léčby rakoviny," konstatovala Gounová. Velká část tohoto doplňku stravy je podle ní jako černá skříňka a ne všechny účinky jsou tak známé.

Při výzkumu vědci použili technologii ultrasenzitivního bioluminiscenčního zobrazování, která umožňuje sledovat hladinu nikotinamidu v rakovinných buňkách, T-lymfocytech (druh bílých krvinek) a zdravých tkáních. Čím je světlo jasnější, tím vyšší hladina je. Výsledky studie podle Gounové zdůrazňují nutnost pečlivého prozkoumání možných nežádoucích účinků nikotinamidu ribosidu, ale i dalších doplňků stravy.

Podívejte se na reportáž o vitaminu C (10/2020):

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz