Zahraničí

Do Putina se obul další silný hráč. Rusko je stát vyvrhelů, vypadněte z Ukrajiny, řekl

Britský premiér Rishi Sunak v úterý poprvé vystoupil před zástupci zemí skupiny G20. Ostře se přitom obul do ruského prezidenta Vladimira Putina. Ten na zasedání summitu nedorazil. Místo sebe poslal ministra zahraničí Sergeje Lavrova.

Novopečený britský premiér Rishi Sunak v úterý poprvé ukázal světovým lídrům svůj postoj vůči konfliktu na Ukrajině. Proti ruské agresi se jasně vymezil. Odchod ruských jednotek z Ukrajiny by podle něj představoval "největší změnu" ve světových záležitostech.

Premiér Spojeného království Rishi Sunak | Zdroj: Profimedia

​"Jeden člověk má moc to všechno změnit," řekl důrazně Sunak na úvodním zasedání summitu. Ruský režim pak označil za násilnický a invazi za barbarskou. Rusko samotné nazval "státem vyvrhelů".

"Je pozoruhodné, že Putin se necítil na to, aby se k nám připojil," neostýchal se Sunak upozornit na nepřítomnost ruského prezidenta. "Možná, že kdyby to udělal, mohli bychom se pustit do řešení věcí," dodal.

Související obsah

​Podle deníku The Guardian se Sunak následně obrátil přímo na ruského ministra zahraničí Lavrova a nebál se použít ostrá slova. "Protože největší změna, kterou by kdokoli mohl udělat, je, že by Rusko vypadlo z Ukrajiny a ukončilo tuto barbarskou válku," dodal důrazně.

Lavrovovi dal jasně najevo, že Velká Británie zůstane pod Sunakovým vedením na straně Ukrajiny, píše BBC. Od ruské invaze se přitom v Downing Street 10 vystřídali už tři premiéři. Před Sunakem zastávala premiérský post Liz Trussová, která vystřídala Borise Johnsona.

Summitu G20, který se koná na Bali, se zúčastnil i americký prezident Joe Biden či čínská hlava státu Si Ťin-pching. Hlavním tématem byla situace na Ukrajině. Ve stínu války se formovala i nová spojenectví, hovořilo se o oživení ekonomiky po pandemii covidu-19 a klimatické krizi.

Dohoda s Ruskem na summitu G20 nehrozí, tvrdí politolog:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz