Zajímavosti

První dáma českého pop rocku slaví. Petra Janů má sedmdesáté narozeniny

Její hity jako Říkej mi nebo Už nejsem volná zná asi každý. Zpěvačka Petra Janů slaví ve svém životě další významné jubileum. V sobotu dovršila úctyhodných 70 let a před měsícem oslavovala už 50 let na české hudební scéně.

Petra Janů 50 let na jevišti

Vyprodaná Lucerna už letos aplaudovala zpěvačce Petře Janů při koncertu, kterým oslavila 50 let na hudební scéně. V sousedním Semaforu v roce 1972 poprvé jako profesionálka začala stoupat do výšin naší populární hudby, kde si koncem 80. let pověsila na krk tři řetízky se Zlatým slavíkem.

V 60. letech zpívala jazz a swing zpěvačka Jana Petrů, což je zpěvaččino pravé jméno. Aby se to nepletlo, stačilo prohodit křestní jméno s příjmením a Petra Janů byla na světě. Po pěti letech semaforské éry se vydala samostatnou cestou se skupinou Pop-rock, což bylo její celoživotní žánrové propojení.

Související obsah

Zastávka jménem Motorest

Jestli měla Petra na něco veliké štěstí, tak to byli spolupracovníci, jimž dlouho vévodil geniální kytarista Ota Petřina, který měl zkušenosti z Golden Kids i Neckářových Bacilů. Elpíčko Motorest se zcela vymykalo běžnému standardu 70. let a český fanoušek měl rázem rockovou ikonu.

​Super nápadem byla spolupráce s Petrem Jandou, kdy jejich duet Jedeme dál s přehledem vyhrál tehdejší prestižní soutěž Hitšaráda. Stejně se tleskalo i dalšímu hitu Není nám už sedmnáct. Hudební směr zpěvačky výrazně ovlivňoval její manžel Michal Zelenka, který byl skvělým manažerem a přesně věděl, která cesta vede k úspěchu.

Související obsah

Petřina malá premiéra

Ačkoli zpěvačka preferovala původní rockový směr, zkusila nazpívat italský šlágr s českým textem Moje malá premiéra. Ten se stal přes noc hitem a zavedl interpretku do vod středního proudu. Její neskutečný hlasový rozsah okouzlil Karla Svobodu, který napsal megahity Říkej mi, Sbohem všem láskám dej či S láskou má svět naději.

I díky filmům Koncert či Můj hříšný muž a precizní hudební souhře souboru Golem Jana Václavíka se teď už sedmdesátnice Petra Janů stala nezapomenutelnou.

Takhle slavila Petra Janů 50 let na české hudební scéně:

ts, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz