Zajímavosti

Pozor na užívání paracetamolu. Má nebezpečný vedlejší účinek, varují vědci

Pozor na užívání paracetamolu. Má nebezpečný vedlejší účinek, varují vědci
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Období respiračních onemocnění je v plném proudu a nedocenitelným pomocníkem pro mnoho lidí je paracetamol, který tlumí bolesti a horečky. Při jeho užívání byste ale měli být obezřetní, léčivo vám totiž může přinést i něco víc než jen úlevu. Jedna vědecká studie odhalila poměrně neobvyklý nežádoucí účinek, kterým je odstranění zábran a tendence k rizikovému chování.

Léčivou látku paracetamol obsahuje řada nejběžnějších léků užívaných na bolest, jako je Paralen, Panadol nebo Ataralgin. Obzvlášť nyní, když začala sezona chřipky a dalších respiračních onemocnění, je to nedílná součást lékárničky mnoha domácností. Paracetamol ale není radno podceňovat.

Jako každé léčivo totiž může způsobovat nežádoucí účinky, z nichž některé by vás zřejmě i překvapily. Vědci z Ohijské státní univerzity například odhalili, že paracetamol pomáhá nejen tlumit bolest, ale lidé jsou kvůli němu také ochotni více riskovat. Své zjištění popsali ve studii publikované již před dvěma lety v časopise Social Cognitive and Affective Neuroscience.

Související obsah

​Ukázalo se, že paracetamol má významný vliv na psychiku, většina lidí ale tyto účinky při užívání nebere v potaz. "Zdá se, že lidé při užívání pociťují méně negativních emocí, když uvažují o rizikových činnostech. Zkrátka nemají takový strach," vysvětlil spoluautor studie Baldwin Way, který je docentem psychologie na Ohijské státní univerzitě.

Může se zdát, že tento vedlejší účinek nepředstavuje problém, studie jej ale vyhodnotila jako nebezpečný. Série výzkumů se zúčastnily stovky vysokoškolských studentů, u kterých vědci prokázali, že po užívání paracetamolu měli tendenci se chovat rizikověji, včetně užívání alkoholu a drog, řízení bez bezpečnostního pásu či krádeží.

Paracetamol tak může mít zásadní vliv na každodenní činnosti, jako je právě třeba řízení auta. Lidé se mohou rozhodovat chybně, protože vedlejší účinky léků jim zkreslí vyhodnocení rizika.

Související obsah

​I bez tohoto zjištění ale lékárníci nebrali užívání paracetamolu na lehkou váhu. Když začínala pandemie koronaviru, Česká lékárnická komora (ČLnK) varovala lidi, aby se vyhnuli preventivnímu užívání tohoto léčiva. Ochranu před nákazou totiž nejenže nezajistí, ale navíc oslabuje organismus. "Účinná látka paracetamol nemá žádné preventivní účinky," zdůraznil prezident komory Aleš Krebs.

Užívání paracetamolu má navíc jasná pravidla, která rozhodně neignorujte. Nadměrné dávky totiž velmi vážně poškozují játra, stejně jako kombinování léků s alkoholem.

V Česku je aktuálně nedostatek antibiotik. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz