Domácí

Restaurace začínají krachovat. Lidé kvůli zdražování nechodí na obědy

Soumrak českého kulinářství. Tak hospodští hodnotí poslední měsíce svého podnikání. Zatímco večer lidé do hospod ještě chodí, přes obědy jsou prý tržby minimální. Vinou enormního růstu nákladů jídlo zdražilo o desítky procent, a to odrazuje zákazníky. Část restauratérů, kteří podnik udrželi nad vodou během covidu-19, teď uvažuje o zavření.

Takhle rozčarovaní byli hospodští v létě. "Museli jsme zdražit," uvedl David Pecka z restaurace U Pecků. "Energie vzrostly o 300 procent, platili jsme 100 tisíc. Teďka je to 300 tisíc. Končí mi fixace, takže se dá předpokládat, že mi to poroste v řádech statisíců," postěžoval si tehdy Sylvio Spohr z Café Louvre.

Jenže zatímco první měsíce po zdražení restauratéři dokázali své podnikání za cenu přiměřeného zvýšení cen ještě udržet, teď už jsou zoufalí. "Někteří budou omezovat provoz, třeba jen otevřou večer nebo jen ty dny, kdy tam lidé chodí," nastínil Václav Stárek z Asociace hotelů a restaurací.

Související obsah

Denní obědy v restauracích nebyly dřív ničím neobvyklým. V současné době, kdy menu bez pití stojí někde i více než 200 korun, si to už řada lidí nemůže dovolit.

"Pořád měníme menu. Furt zvyšujeme ceny, protože musíme na ten vývoj reagovat a byznys udržovat životaschopný," uvedl šéfkuchař z Potrefené husy Leoš Janáček.

"Dřív jsme měsíčně platili desítky tisíc, teď to jsou stovky tisíc. Energetické společnosti vám navíc dají na zaplacení pět dnů a třetí den už vám posílají upomínku. Nevím, jestli to tak půjde dál," sdělil Jiří Bodlák z restaurace Aquarium v Hradci Králové.

Hospodští mají vlastně jen dvě možnosti. Buď razantně zdražit, nebo nechat ceny tak, jak jsou. Ovšem to by museli vařit z levnějších a tím pádem méně kvalitních surovin. Jenže snižovat kvalitu nikdo nechce.

Související obsah

Ve třetím čtvrtletí tohoto roku ztratily restaurace dalších 14 procent zákazníků. O něco lépe jsou na tom velká města. Na vesnicích už někteří hospodští zavřeli úplně. Mnozí také výrazně omezili otevírací dobu, například jen na pátek a sobotu.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz