Zajímavosti

Soused pral ve čtyři ráno a všechny budil. Právník poradil, co v danou chvíli dělat

Soused pral ve čtyři ráno a všechny budil. Právník poradil, co v danou chvíli dělat
Ilustrační obrázek | Zdroj: profimedia.cz

Sousedské spory nejsou neobvyklou záležitostí. Jednomu nájemníkovi však již přetekl pohár trpělivosti a rozhodl se jednat. Jeho soused totiž pral pokaždé ve čtyři ráno a okolní byty tím pravidelně budil. Přichystal si pro něj proto kreativní vzkaz a doufal, že tím noční rušení přestane. Odborník poradil, jaké chování by v danou chvíli bylo nejlepší.

Anonymní uživatel se na sociální síti Reddit svěřil se svým velkým dilematem. Nemohl se totiž rozhodnout, koho se má zastat ve sporu o noční praní v bytovém domě. Jeden z naštvaných nájemníků vylepil na vchodové dveře ostrý vzkaz, v němž si stěžoval na souseda, který v noci spouští pračku a dělá hluk.

"Tohle viselo na vchodových dveřích našeho bytového domu. Nemohu se rozhodnout, na čí straně jsem. Nejsem totiž ani autor vzkazu, ani člověk, na kterého si stěžuje," sdílel muž svůj problém na internetu.

Související obsah

Ve vylepené zprávě jeden ze sousedů upozornil na bezohledné chování. "Drazí sousedé, čtyři ráno nejsou přijatelným časem pro praní v pračce. Už jsem se kvůli tomu hluku několikrát probudil. Prosím, přestaňte! Nepoužívejte pračku před sedmou ráno. Už jsem se probudil opravdu mockrát. Je to opravdu nefér vůči lidem, kteří pracují," žádal zoufalý nájemník své sousedy.

S podobnými problémy se potýkají i lidé v Česku, možnost řešit je právní cestou je ale omezená. "Právní řešení v rámci sousedských sporů je akorát zákopová válka. Tyto vztahy jsou samozřejmě komplikované, ale mohou se velmi rychle objevovat další a další problémy, které by státní správa nezvládala řešit. Proto je lepší zvolit nekonfrontační řešení a případnou domluvu," doporučil pro redakci TN.cz Pavel Kolesár.

Související obsah

"Právo neupravuje čas, kdy je možné prát. Je stanoven noční klid, ale jsou z něj vyňaty výjimky, jako je například praní pračky. Nikdo se však nesmí chovat tak, aby nad přiměřenou míru zatěžoval někoho jiného, typicky své sousedy. Proto existuje řada podmínek, které situaci upřesňují, jako je například umístění pračky. Kdyby si ji člověk dal schválně do ložnice, aby sousedila s ložnicí vedlejšího bytu, dalo by se to považovat za vybočení z míry," vysvětlil právník Pavel Kolesár.

Podle právníka by větší problém mohl mít naopak člověk, který vyvěsí svou stížnost na odiv celému domu. "Pokud by daný soused reagoval na problém veřejnou zprávou, je třeba posoudit otázku ochrany osobnosti. Pokud stěžovatel uvedl pravdivou informaci, nelze proti ní nějak protestovat, pokud ji však okoření vulgárními výrazy, je to možné považovat za přestupek," dodal Pavel Kolesár, že situace by se mohla vymstít právě tomu, kdo by se rozhodl svému sousedovi nějak pomstít.

Související obsah

Lidé na internetu mají na situaci vlastní názor. Někteří s oním buzeným nešťastníkem soucítí, mnozí se ale zastávají souseda, který pere přes noc. Energetické společnosti totiž vyzvaly své zákazníky, aby prali jindy než v nejfrekventovanější dobu, vyjde je to tak levněji.

"Pokud sousedovi začíná noční sazba za energii ve stejnou dobu jako mně, tak pravděpodobně zapíná svou pračku až ve chvíli, kdy za elektřinu ušetří," stálo v jenom z komentářů. "Viděl jsem několik společností, které lidem doporučovaly prát v noci," vysvětlil další.

Lidé koupili z druhé ruky nefunkční pračku, přichystali proto prodejci velkou pomstu:

tn.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz