Počasí

Na Česko se žene zima. Meteorologové vydali výstrahu před náledím

Na Česko se žene zima. Meteorologové vydali výstrahu před náledím
Ilustrační foto | Zdroj: 'Anna Vavríková / MAFRA / Profimedia

Teploty v Česku už budou klesat po bod mrazu. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) proto vydal výstrahu před náledím, které se může tvořit na celém území. Ochlazení také přinese první sníh i do nižších poloh.

Noční a ranní teploty už podle předpovědi meteorologů budou klesat pod nulu. První mrazy s sebou přinášejí také nebezpečí v podobě náledí. Český hydrometeorologický ústav před ním vydal výstrahu, která platí pro celé území České republiky, a to až do sobotní desáté hodiny dopolední.

V Karlovarském, Jihočeském, Plzeňském a Středočeském kraji (Dobříš, Hořovice, Příbram, Sedlčany, Votice) výstraha platí až od půlnoci z pátku na sobotu. V Moravskoslezském a částech Královéhradeckého, Pardubického, Olomouckého a Zlínského kraje naopak před náledím varují už od pátečního poledne. Ve zbytku republiky je výstraha platná od páteční 18. hodiny.

Výstraha před náledím | Zdroj: ČHMÚ

​"Při poklesu teplot pod bod mrazu se bude lokálně vytvářet náledí nebo zmrazky, napadne 0 až 5 cm nového sněhu za 12 hodin," upozorňuje ČHMÚ. V důsledku toho hrozí úrazy po uklouznutí nebo problémy v dopravě na neošetřených silnicích, a tím pádem i zvýšená nehodovost.

​"Při pohybu venku je třeba chodit velmi opatrně, starší nebo méně mobilní lidé by měli omezit vycházení ven. Řidičům se doporučuje sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně," doporučují meteorologové.

Související obsah

Blížící se zima se v Česku začíná projevovat i jinak než náledím. Na horách na severu v noci sněžilo. Nejvíce sněhu podle ČHMÚ leží na Labské boudě v Krkonoších, kde napadlo šest centimetrů. A sněžit bude poprvé i v nižších polohách.

"Sněhové srážky se budou na horách, a postupně s dalším ochlazováním i v nižších polohách, vyskytovat také v dalších dnech. Dnes (ve čtvrtek, pozn. red.) během odpoledne a večera bude postupně nejvíce srážek spíše na horách v severní polovině území, v pátek a v sobotu pravděpodobně v jihozápadní polovině území," předpovídají meteorologové.

Podívejte se na předpověď počasí pro nadcházející dny:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz