Zajímavosti

V zimě roste nebezpečí plísní. Tyto čtyři rostliny váš domov ochrání

V zimě roste nebezpečí plísní. Tyto čtyři rostliny váš domov ochrání
Toulcovka (Ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Pokojové rostliny jsou nejen ozdobou domácnosti, ale mohou být i velmi užitečnými pomocníky. Některé z nich totiž dokážou absorbovat vlhkost a zbavit vás tak kondenzace a zabránit vzniku plísní. V době, kdy lidé kvůli úsporám méně topí, je riziko výskytu těchto jevů v domácnostech obzvlášť vysoké.

Nadměrná vlhkost doma není nikým vítaná – tedy s výjimkou plísní, kterým se v takovém prostředí naopak mimořádně daří. Riziko jejich vzniku je v době, kdy přichází zima a lidé v důsledku energetické krize méně topí, vysoké. Pomoci vám mohou obyčejné pokojové rostliny, které domácnost zbaví nadměrné vlhkosti.

Britský deník Express přinesl tip na čtyři rostliny, které podle odborníků ze zahradnictví Gardening Express pomáhají regulovat míru vlhkosti doma. "Zvláště ohrožené jsou teplé místnosti, jako jsou koupelny. Rostliny jsou přirozeným a praktickým způsobem, jak plísně držet na uzdě. To, jak dobře rostlina snižuje vlhkost, závisí na její schopnosti absorbovat vodní srážky prostřednictvím listů," vysvětlují odborníci.

Související obsah

Břečťan popínavý

Břečťan zdobí zdi domů, může ale být pěstovaný i jako pokojová rostlina. Podle zahradnictví je skvělou volbou především pro menší koupelny. Pokojový břečťan totiž vyžaduje hodně vlhkosti a jeho správným umístěním tak zabijete dvě mouchy jednou ranou. Rostlina má ráda jasné, ale nepřímé světlo.

Toulcovka

Toulcovka nebo též lopatkovec miluje stín a i této rostlině se velmi daří ve vysoké vlhkosti, takže je ideální pro místa náchylná k plísním. Skvělá je i pro lidi, kteří trpí alergiemi nebo astmatem. Byla u nich také prokázána schopnost čistit vzduch od škodlivých chemických látek.

Související obsah

Tchynin jazyk

Tchynin jazyk nebo také tenura či hadí rostlina je velmi skromná květina, která přežije i v rukách nezkušeného pěstitele. Zalévat ji stačí jednou či dvakrát do týdne a je velmi přizpůsobivá. A nejenže pohlcuje přebytečnou vlhkost, ale také dokáže čistit vzduch. Vědci z NASA tuto její schopnost dokonce testovali a potvrdili. Vhodná je proto do místností, které není možné tak často větrat.

Palmy

Skvělou volbou, která vám pomůže regulovat vlhkost doma, jsou palmy. Na výběr máte mnoho druhů, pro tento účel jsou ale nejlepší bambusové palmy, areky nebo například datlovníky. Vzhledem k tomu, že se jedná o tropické rostliny, vyšší vlhkost vyloženě vyžadují, aby se jim dařilo.

Související obsah

Pozor na domácí mazlíčky

Při pořizování rostlin je potřeba vzít v potaz, že ne všechny jsou vhodné pro soužití s domácími mazlíčky, zejména kočkami a psy. Například toulcovkou byste svého chlupáče mohli zabít, pokud by ji pozřel. "Po požití způsobuje podráždění až poškození sliznic ústní dutiny a horních dýchacích cest s následnými otoky, které mnohou být příčinou udušení zvířete," vysvětluje veterinární ordinace Borise Semana.

Z výše zmíněných rostlin musíte mimo dosah zvědavých zvířat držet i tchynin jazyk a břečťan, i ty jsou totiž toxické. Ani některé druhy palem nejsou bezpečné, při jejich pořizování se proto vždy poraďte v zahradnictví. Například zmíněné areky či bambusové palmy ale vašim mazlíčkům nijak neublíží.

Plísně letos trápí i například pěstitele brambor či vína:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz