Zahraničí

Evropa staví "železnou oponu". Státy se chtějí chránit před plány Ruska

Evropa staví "železnou oponu". Státy se chtějí chránit před plány Ruska
Plot z ostnatého drátu na polských hranicích | Zdroj: Profimedia

Východní státy Evropy opevňují své hranice sousedící s Ruskem a Běloruskem. Obávají se totiž řízené migrace. Polsko, Finsko, Lotyšsko a Estonsko proto staví ploty z ostnatých drátů dlouhé tisíce kilometrů.

Válka na Ukrajině zahájila dobu nejistoty. Evropští lídři se ze strachu z migrační krize rozhodli posílit hranice s Ruskem a Běloruskem. Sloupky s nízkými ploty táhnoucí se hustými lesy a krásnou divokou přírodou nahradí silnější několikametrová bariéra a systém elektronických kontrol.

"Železná opona padla, ale opona z ostnatého drátu se bohužel v Evropě stává znovu skutečností," řekl pro agenturu AP News profesor geopolitiky na University of London Klaus Dodds. 

Související obsah

Finská premiérka Sanna Marinová oznámila, že Finsko postaví opevnění své země dlouhé přibližně 1 340 kilometrů. Sdělila, že by tento krok měl zemi ochránit před hybridní hrozbou možné nelegální migrace. Podobný postup zvolily i Litva, Lotyšsko a Estonsko. Polsko už s posílením obrany dokonce začalo. Do roku 2025 by bariéry těchto zemí měly měřit téměř 3 400 kilometrů.

Podle britského listu Daily Mail se evropské východní státy obávají, že by Vladimir Putin a Alexandr Lukašenko mohli využít masovou migraci jako taktiku k oslabení Evropy. Západní představitelé tuto strategii dokonce začali nazývat ozbrojenou migrací. Rusko s Běloruskem už ji totiž v minulosti použily.

Související obsah

V letech 2015 a 2016 Rusko poslalo do Evropy tisíce žadatelů o azyl, kteří pocházeli převážně z Blízkého východu. Migranty nasměrovalo k hraničním přechodům v severním Finsku.

Běloruský prezident čelil podobnému obvinění v roce 2021. Alexandr Lukašenko měl lákat migranty do své země pod záminkou falešného slibu, že následně přejdou do Evropy. Poté je údajně nechal zatlačit k polským hranicím a donutil je k nelegálnímu přechodu. V reakci na to postavilo Polsko s Litvou podél svých hranic zdi.

Související obsah

Vedoucí varšavské pobočky mezinárodní organizace German Marshal Fund uvedl, že se bezpečnostní analytici domnívají, že jednání Moskvy a Minsku bylo koordinované.

Využívání migrantů k vytváření sociální krize v místech, jako je Polsko, Litva a Lotyšsko, vedlo k tomu, že jim tyto vlády nenabízely možnost požádat o azyl a v mnoha případech odmítly jejich vstup. Podobně postupovalo například Řecko a Maďarsko.

Podívejte se na video, jak Rusko znásobilo své útoky (11/2022):

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz