Zajímavosti

Mise Artemis I probíhá bez větších komplikací. Kapsle se přibližuje k Měsíci

Kapsle Orion, kterou vynesla ve středu do vesmíru raketa Space Launch System (SLS), je už za půlkou své cesty. A v rámci mise Artemis I se brzy dostane do vzdálenosti jen pár kilometrů od povrchu Měsíce. Cesta zatím probíhá bez větších komplikací.

Země se vzdaluje a Měsíc se přibližuje. Orion rychlostí přesahující 2 600 kilometrů za hodinu peláší vesmírem ke svému cíli. "Kapsle Orion se třemi pomyslnými pasažéry na palubě se nachází asi 300 tisíc kilometrů od Země, ale k Měsíci to má pořád ještě asi 200 tisíc kilometrů. Ta dráha není úplně přímá,“ vysvětlil Jan Spratek z Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy.

Orion v pondělí čeká oblet Měsíce ve vzdálenosti pouhých 97 kilometrů od povrchu, blíže se už nedostane. V té chvíli dosáhne své nejvyšší rychlosti a pokusí se nasměrovat na oběžnou dráhu, která bude klíčová pro budoucí mise na Měsíc.

Související obsah

NASA s vesmírnou lodí nepřetržitě komunikuje a každou vteřinu získává řadu důležitých dat, a to především o pomyslné lidské posádce. Jak se jí daří, ale zatím nezveřejnila.

"Ta kabina teď jede podle předem připravených programů. NASA má možnost do toho samozřejmě kdykoliv zasáhnout. Komunikace s kabinou není problémová, tam je zpoždění v té komunikaci zhruba jedna vteřina," sdělil znalec kosmonautiky Milan Halousek.

Přesto se mise Artemis I neobešla bez menších komplikací. "O malých satelitech, které byly postupně vypouštěny, a těch bylo celkem 10, už bohužel kolují informace, že se se dvěma z těchto satelitů, které mají nejrůznější úkoly, nedaří navázat komunikace," doplnil Halousek. Na zem se má Orion vrátit 11. prosince.

ls, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz